Dita e katërt/ Vijon bllokada në veri të Kosovës, serbët qendrojnë në kufi pavarësisht shiut e temperaturave të ulëta

Duhet të lëçisni

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Bllokada në Veri të Kosovës ka vijuar edhe sot, në ditën e saj të katër, mediat vendase shkruajnë se rrugët kryesore në Jarinjë dhe Bërnjak janë ende të bllokuara, por nata ka kaluar pa incidente.

Serbët kanë qëndruar gjatë gjithë natës në të dy pikëkalimet kufitare në veri të Kosovës, pavarësisht shiut dhe temperaturave të ulëta. Kolona e mjeteve është e gjatë rreth 3 kilometra e gjysmë, ndërkohë që mësohet se gjatë natës së mbrëmshme është shtuar numri i kamionëve dhe mjeteve të tjera të rënda me të cilat është bllokuar rruga.

Në Jarinjë dhe Bërnjak janë vendosur edhe forca të shumta të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës. Deri më tani nuk është regjistruar asnjë incident. Serbët lokalë kanë protestuar me thirrje e këngë nacionaliste.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani ka bërë të ditur se situata është e njejtë, përveç një pjese me zhavorr të vendosur si pengesë.

“Situata është pothuajse e njëjtë. Ka pengesa në të dyja anët. Është tash edhe një pjesë me zhavorr që e kanë vendosur si pengesë. Situata është e qetë në përgjithësi dhe si çdo herë Policia e Kosovës po bën punën e saj në mënyrën më të mirë”, tha Kelani.

Qeveria e Kosovës mëngjesin e të hënës nisi zbatimin e reciprocitetit për targat duke vënë të përkohshmet për veturat e Serbisë që futen në territorin e Kosovës. Kjo gjë nuk u prit mirë dhe e tensionoi shumë situatën në veri të vendit ku qytetarët serbë në shenjë proteste bllokuan rrugët në Bërnjak dhe Jarinjë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...