Dieta pas karantinës: Çfarë të hani për të hequr qafe kilet shtesë

Duhet të lëçisni

48 raste të reja me Covid në Maqedoni, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit katër persona kanë humbur jetën dhe 48 raste të reja janë konfirmuar me Covid në Maqedoninë e Veriut. Ministria e...

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Mal i Zi shtrëngon masat kufizuese

Për shkak të rritjes së numrit të rasteve të reja me Covid, Mali i Zi ka vendosur masa shtesë kufizuese në disa qytete, duke...

Pezullohet nga detyra kreu i OFL-së Artan Shkëmbi

Pezullohet nga detyra Artan Shkëmbi, drejtor në Drejtorinë Qendrore, në departamentin e Policisë Kriminale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Artan Shkëmbi...

Aksident në Korçë, makina përplas këmbësoren, dërgohet me urgjencë në spital

Një aksident është regjistruar sot në Korçë, ndërsa e plagosur ka mbetur një kalimtare. Ngjarja ndodhi pak minuta më parë në unazën e qytetit. Burime...

Pasi të keni kaluar kaq shumë kohë në shtëpi, është e natyrshme të vini re se keni vënë disa kile. Mos u frikësoni: me vëmendjen e duhur për atë që shtroni në tryezë, në fakt mund ta zgjidhni problemin dhe të riktheheni shpejt në formë.

Për të marrë rezultate, këshillohet që të bëni aktivitet fizik të synuar, 30/45 minuta ecje e shpejtë dhe të ndiqni një dietë të ekuilibruar. Të veprosh kështu do të thotë t’i japësh përparësi ushqimit me yndyrë të ulët dhe sheqernave të thjeshtë. Përveç kësaj duhet të krijohet hapësirë për burime të vitaminave, mineraleve dhe lëndëve ushqyese të tjera.

Duke hyrë në detaje më të hollësishme, mbani mend se në një dietë të ekuilibruar, frutat nuk duhet të mungojnë kurrë. Përveç që janë një burim i jashtëzakonshëm i shumicës së ushqyesve që i duhen trupit, janë një alternativë e shkëlqyeshme për ata që kërkojnë ide për një mesvakt të shëndetshëm për t’u ngrënë pas mëngjesit ose pas darkës.

A mund të hani fruta edhe nëse jeni në një dietë me pak sheqer? Në shumicën e rasteve, po (mendimi specifik varet nga mjeku që ju ndjek). Ne mund të përmendim disa nga alternativat që mund të zbatohen në këto situata, si limon, mjedër, luleshtrydhe, manaferra dhe kivi.

Duke vazhduar me listën e ushqimeve që duhet të përfshihen në një dietë të ekuilibruar, përmendim perimet, burimet e vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për mirëqenien. Perimet me gjethe të errëta, midis të cilave mund të përfshihen spinaqi, lakra dhe dardha, përmbajnë një sasi më të madhe lëndësh ushqyese dhe mund të konsumohen çdo vakt.

Kur synoni të ndiqni një dietë të ekuilibruar, duhet t’i kushtohet vëmendje edhe cilësisë së produkteve të miellit. Në këtë drejtim, është e rëndësishme të mbani mend rëndësinë e kufizimit të konsumit të ushqimeve të rafinuara me bazë mielli, të karakterizuara nga një vlerë e ulët ushqyese. Siç specifikohet nga ekspertë të Departamentit të Bujqësisë në SH.B.A., gjysma e drithërave që konsumohen çdo ditë duhet të jenë integrale. Arsyeja lidhet me faktin se këto drithëra përmbajnë të tre përbërësit, përkatësisht krunde të jashtme, shumë të pasura me fibra, mikrob të brendshëm dhe endosperm, një burim i shkëlqyeshëm i niseshtave.

Një dietë e ekuilibruar duhet të përfshijë gjithashtu proteina. Gjatë emërtimit të tyre, është e nevojshme të përmendet fakti i përqendrimit nëse është e mundur në mish të bardhë, midis të cilave dallohet pula. Sigurisht, bishtajoret – nga fasulet deri tek thjerrëzat – janë gjithashtu burime të shkëlqyera të proteinave. Duke iu rikthyer mishit për një moment, dëshirojmë të theksojmë se kushdo që dëshiron ta zëvendësojë atë mund të lëvizë drejt produkteve të sojës.

Një vëmendje e duhur duhet t’i kushtohet gjithashtu produkteve të qumështit, të cilat janë thelbësore për shkak të përmbajtjes së tyre të kalciumit dhe vitaminës D. Kur i blini ato, është e dobishme të lexoni mirë etiketën dhe të vlerësoni përqindjen e yndyrës (e cila pas një periudhe jetese sedentare duhet të monitorohet).

Përmbajtja lipidike e dietës duhet të zvogëlohet, por jo të përjashtohet. Është thelbësore të përqendrohemi në marrjen e yndyrnave të shëndetshme, siç janë ato që përmbajnë vaj EVO ose avokado. Përfundojmë duke theksuar se këshillat e treguara në këto rreshta duhet të zbatohen vetëm pasi të këshilloheni me mjekun tuaj, i cili është i vetmi që është në gjendje të japë indikacione të sakta edhe nga pikëpamja e konsumit kalorik, i cili ndryshon në varësi të gjinisë, moshës dhe shkallës së jetesës sedentare./ Revista Psikologjia

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

48 raste të reja me Covid në Maqedoni, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit katër persona kanë humbur jetën dhe 48 raste të reja janë konfirmuar me Covid në Maqedoninë e Veriut. Ministria e...

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Mal i Zi shtrëngon masat kufizuese

Për shkak të rritjes së numrit të rasteve të reja me Covid, Mali i Zi ka vendosur masa shtesë kufizuese në disa qytete, duke...

Pezullohet nga detyra kreu i OFL-së Artan Shkëmbi

Pezullohet nga detyra Artan Shkëmbi, drejtor në Drejtorinë Qendrore, në departamentin e Policisë Kriminale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Artan Shkëmbi...

Aksident në Korçë, makina përplas këmbësoren, dërgohet me urgjencë në spital

Një aksident është regjistruar sot në Korçë, ndërsa e plagosur ka mbetur një kalimtare. Ngjarja ndodhi pak minuta më parë në unazën e qytetit. Burime...

Silva Bino me koronavirus, shtrohet në spital

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP dhe anëtarja e Komitetit të Ekspertëve për Pandeminë, Silva Bino është konfirmuar me koronavirus. Raportohet se Bino është shtruar të...