Dezinfektanti i duarve mund të shkaktojë djegie të mëdha

Duhet të lëçisni

Dështimi total i Ramës në drejtimin e OSBE-së/ Gjermania merr situatën në dorë

Shqipëria ka më pak kontakte dhe ndikim diplomatik se vende si Zvicra ose Gjermania, dhe që do t’i duhet që të drejtojë organizatën deri në...

Fjalori i gjuhës shqipe në internet dhe një fantazmë

Nga Mehmet Elezi Në internet gjindet Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe. Me gjasë është Akademia e Shkencave që e ka futur. Tridhjetë vjet mbas shembjes...

Kontesha austriake në Shqipërinë e viteve ’30!

Studiuesi Artan Lame, ka publikuar një fotografi të rrallë të konteshës austriake, Marion Grafin Donhoff gjatë një vizite në Shqipërinë e viteve '30. Koleksionisti Artan...

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Në këto kohë, përdorimi i antibakterialit është bërë jo vetëm i domosdoshëm, por nuk e mendojmë dot të mos e përdorim disa herë në ditë.

Nuk kanë qenë të paktat herët që është folur për irritim të lëkurës për shkak të përdorimit të antibakterialëve, por këtë herë do të flasim për një shqetësim akoma më të madh, për djegien që mund të shkaktohet si pasojë e përdorimit të antibakterialeve në diell të fortë.

Duke qenë se antibakteriali në përbërje ka përqindje të lartë alkooli, në kontakt me diellin është vënë re se një numër njerëzish ka shkaktuar djegie të rënda.

Në një intervistë për Mirror Online, Dr Simran Deo shpjegoi:

“Nëse do të shpenzoni shumë kohë në diell të fortë, përdorimi i antibakterialëve me bazë alkooli ka rrezik të lartë t’ ju dëmtojë lëkurën. Nuk jemi ende të qartë pse ndodh një reagim i tillë. Është një tendencë që të krijohen ekzema të rënda nga antibakterialët, nëse krijohen flluska me ujë rreth zonës së irrituar është e domosdoshme që ato mos të kruhen, por të kurohen, përndryshe do të shkaktojnë infeksione. Ka raste të tjera që zona e infektuar ka pamjen e një zonë të djegur nga dielli, me skuqje, rrjepje dhe irritim.”

Sipas Dr Simran Deo deri më tani mënyra më efektive është larja e duarve me sapun, por në pamundësi për të përdorur sapunin, dorezat do të ishin më praktiket.

/Albeu/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Dështimi total i Ramës në drejtimin e OSBE-së/ Gjermania merr situatën në dorë

Shqipëria ka më pak kontakte dhe ndikim diplomatik se vende si Zvicra ose Gjermania, dhe që do t’i duhet që të drejtojë organizatën deri në...

Fjalori i gjuhës shqipe në internet dhe një fantazmë

Nga Mehmet Elezi Në internet gjindet Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe. Me gjasë është Akademia e Shkencave që e ka futur. Tridhjetë vjet mbas shembjes...

Kontesha austriake në Shqipërinë e viteve ’30!

Studiuesi Artan Lame, ka publikuar një fotografi të rrallë të konteshës austriake, Marion Grafin Donhoff gjatë një vizite në Shqipërinë e viteve '30. Koleksionisti Artan...

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Qyteti që “prodhoi” koronavirusin shënon zero raste, në Wuhan hapen pa kufizime edhe klubet e natës

Ish-epiqendra e pandemisë COVID-19, nga ku dyshohet se ka ardhur edhe koronavirusi, qyteti kinez Wuhan nuk ka raportuar asnjë rast të ri në 24...