Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Duhet të lëçisni

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë së covid-19.

Leskaj nuk ka lënë pa komentuar investimet e qeverisë në arsim. Ai shkruan se si deputet i PD për Vlorën ndien keqardhje që dhjetëra shkolla në qarkun e Vlorës janë mbyllur, si pasojë e uljes së numrit të nxënësve, emigrimit masiv, braktisjes apo edhe pamundësisë së fëmijëve për të vazhduar shkollën.

Postimi i plotë

Sot mijëra djem e vajza, të rinj e të reja në arsimin parashkollor, fillor e parauniversitar janë ulur në bangat e shkollës.

Dëshiroj t’u dërgoj urimet e mia më të përzemërta nxënësve, mësuesve e prindërve për nisjen e këtij viti të ri shkollor.

Nga zemra: Suksese!

Është një vit, i treti radhazi, që shkolla nuk po fillon normalisht për shkak të pandemisë. Edhe ky vit do të jetë i vështirë në të gjitha drejtimet, por urimet tona janë jo vetëm për nxënësit, por edhe për mësuesit, misionarët e dijes, të cilët janë ndoshta shtresa intelektuale më e papërfillur dhe më pak e vlerësuar!

Si gjithçka në Shqipëri edhe arsimi është i goditur e i nënvlerësuar!

Mësuesit janë të përulur, të kërcënuar, të shtypur e peng i politikës.

Investimet e qeverisë në arsim nuk janë investime që duhen bërë për arsimin e Shqipërisë së shekullit të ri!

Janë të pamjaftueshme, qesharake.

Investimet nuk janë vetëm restaurimi i godinave, por investime reale në programe mësimore, infrastrukturë e logjistikë, në cilësi e informatikë.

Partia Demokratike ka kërkuar që investimet në arsim të jenë 5% e Produktit të Brendshëm Bruto (PBB).

Si deputet i PD për Vlorën ndiej keqardhje që dhjetëra shkolla në qarkun e Vlorës janë mbyllur, si pasojë e uljes së numrit të nxënësve, emigrimit masiv, braktisjes apo edhe pamundësisë së fëmijëve për të vazhduar shkollën!

Ndiej keqardhje për Universitetin e Vlorës “Ismail Qemali” që po shkon drejt shuarjes e mbylljes së disa degëve, për shkak të numrit të ulët të regjistrimeve.

Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar.

Arsimi ka nevojë për investime reale, në mënyrë që t’i përgjigjet, t’i përshtatet dhe t’ju paraprijë ndryshimeve në zhvillimin e vendit.

Si mund të pretendojë një shoqëri, një komb të ecë përpara kur nuk investon tek truri i saj, tek e ardhmja e saj, te rinia dhe arsimi?

Ky është një paradoks, dështim i përmasave gjigande të këtij sekti qeverisës.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...