Çlirim Gjata: Rama finalizoi kapjen e Sistemit të Drejtësisë me emërimin e Metanit në ILD

Duhet të lëçisni

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata e cilëson përmbyllje të procesit të kapjes së Sistemit të Drejtëisë nga qeveria emërimin e Artur Metanit si Inspektor i Lartë i Drejtësisë.

Në një konferencë për shtyp nga selia blu, Gjata bëri me dije se emërimi i tij u bë gjithashtu duke shkelur ligjin.

“Pse i duhet Edi Ramës kapja e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Inspektori ka të drejtë të kontrollojë punën e prokurorëve dhe gjyqtarëve dhe ka të drejtë të kërkojë masa deri në shkarkimin e tyre. Kështu Edi Rama ka në dorë gjyqësorin dhe prokurorin që nëse nuk zbatojnë urdhrat e tij ju lëshon inspektorin e tij Artur Metani. Në këtë mënyrë, Edi Rama i mban prokurorët dhe gjyqtarët në një vetting permanent”, tha Gjata duke theksuar se Reforma në Drejtësi u bë që qeveria të mbante duart largë nga drejtësia, por kjo është e pamundur me Edi Ramën.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Heq dorë nga gara për KQZ-në e re, Bledar Skënderi në krye të AKU-së

Ish-anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi pritet që të emërohet në krye të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Raportohet se Skënderi pritet që të emërohet zyrtarisht në...