Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Çfarë duhet të dini për alergjitë e lëkurës?

Nga 27-shi 0

Irritimi i lëkurës mund të jenë një shenjë ose simptomë e një alergjie.

Por, gjithashtu mund të jenë rezultat i drejtpërdrejtë i ekspozimit ndaj ndonjë alergjeni.

Për shembull, kur hani një ushqim ndaj të cilit jeni alergjik mund të shkaktojë disa simptoma. Ju mund të përjetoni ndjenjë shpimi në gojën dhe fytin tuaj dhe mund të zhvilloni skuqje të lëkurës.

Mirepo, dermatit kontakt, është rezultat i kontaktit të drejtpërdrejtë të lëkurës tuaj me një alergjen. Kjo mund të ndodhë nëse prekni diçka për të cilën jeni alergjik, të tilla si një produkt pastrimi ose bimë.

Llojet më të shpeshta të alergjive të lëkurës përfshijnë:

Skuqjen – Pjesë të lëkurës të irrituara, të kuqe ose të fryera. Mund të shkaktojnë dhimbje.
Ekzemë – Disa sipërfaqe të lëkurës bëhen tejet të skuqura dhe mund të kruhen e të rrjedhin gjak.
Koshere – Në sipërfaqen e lëkurës disa vende ajen, skuqen dhe kruhen.
Kruarje – Ka acarim ose inflamacion në lëkurë.
Djegia – Inflamacioni i lëkurës çon në siklet dhe ndjesi të dhimbjes në lëkurë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej