Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Çfarë bën Mafia, kur thyhet Kodi i heshtjes, Omerta

Nga 27-shi 0

Kodi i heshtjes ose, siç njihet në gjuhën e mafiozëve, Omerta është një mënyrë e vërtetë të jetuari, elementi qendror i botës mafioze.

Sipas Omerta-s, një mafioz nuk duhet të paraqesë veten para një mafiozi tjetër, por prezantimin duhet t’ia bëjë një mafioz i tretë, i cili është i njohur nga këta dy.

Po ashtu, ky kod i ndalon mafiozët që të tradhtojnë bashkëpunëtorët tek autoritetet. Nëse kjo ndodh, atëherë tradhtari dhe familja e tij dënohen me vdekje.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej