KATEGORI

Rrokull botës

Rrëzohet avioni në Rusi, vdesin 65 persona

Rrëzohet avionic në Rusi, vdesin 62 persona. Avioni "Boeing 737", me të cilin ata udhëtonin ishtë isur nga Dubai drejt Rostov-On-Don. Momenti i rrëzimit...

Shpërthim në Stamboll, 5 të vdekur 20 të plagosur

Pesë të vdekur dhe 20 të tjerë  të plagosur është bilanci i deritanishëm i një shpërthimi në Stamboll. Agjensia turke e lajmeve “Doğan” raporton...

Arrestohet “truri” i sulmeve terroriste në Paris

Personi më i kërkuar nga policia franceze pas sulmeve në Paris në nëntor të vitit të kaluar, Salah Abdeslam, është arrestuar dhe plagosur gjatë...

Arabia S. ka shkaktuar “shumicën e viktimave civile” në Jemen

Komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein, ka thënë se koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite ka...

Rusia shpall të padëshirueshme organizatën e Albrightit

Ministria e Drejtësisë ruse ka futur një organizatë amerikane në listën e “organizatave të padëshirueshme”. Ky vendim është marrë në bazë të një ligji, që...

Butan, 108 mijë pemë në nderim të princit

  E imagjinoni dot që për ditëlindjen tuaj të merrni dhuratë 108.000 pemë. E pra kjo është pikërisht ajo që ky princ i ri që...

Rusia zemërohet me një video të Donald Trump

Kremlini ka kritikuar një video të publikuar nga stafi i kandidatit republikan për president të SHBA-së, Donald Trump. Sipas Kremlinit, kjo video demonizon Rusinë. Dmitry Peskov,...

Zgjedhja e Donald Trump president i SHBA, një nga 10 rreziqet globale

Fitorja eventuale e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara konsiderohet si njërin ga 10 rreziqet me të cilat ballafaqohet bota, shkruan...

Grupi kurd merr përgjegjësinë për sulmin terrorist në Ankara

Një grup që i përket Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK), e cila është e ndaluar në Turqi, ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Ankara...

Breivik ankohet se i sjellin kafe të… ftohtë

Anders Behring Breivik, personi që tronditi Norvegjinë duke vrarë 77 persona në vitin 2011, ka thënë përpara gjykatës se shteti ka bërë përjekje ta...

Lajmet e fundit

Regjistrimi i automjeteve për herë të parë, Rama jep lajmin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën duke postuar një video në profilin e tij në Facebook në lidhje me regjistrimin e makinave për...

Vazhdon rritja e temperaturave globale dhe emetimeve të karbonit

Vala e të nxehtit gjatë verës së vitin 2021 përfshiu gjithë Evropën dhe kryesisht rajonin e Mesdheut. Shkencëtarët thonë se viti i kaluar ishte...

Shtrenjtimi i energjisë, Kuvendi i Kosovës sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike. Në rend dite është vetëm një...

ISHP thirrje qytetarëve: Lexoni rregullat e sigurisë para se të dilni

Vendi është përfshirë nga temperaturat nën zero. Instituti i Shëndetit Publik u ka bërë apel qytetarëve të kenë kujdes, të vishen trashë, të pastrojnë...

Rënie temperaturash dhe reshje bore, parashikimi i motit për sot

Nga temperatura të ulëta dhe ngrica do të karakterizohet moti në vendin tonë ditën e sotme. Sipas MeteoAlb bregdeti dhe zonat e ulëta vijojnë me kthjellime dhe...