KATEGORI

Rrokull botës

Biden shpalos vizionin para aleatëve: SHBA, plotësisht e përkushtuar ndaj NATO-s

Presidenti i SHBA Joe Biden shpalosi të premten një kontrast të mprehtë me politikën e jashtme të paraardhësit të tij Donald Trump, duke premtuar...

Mbi 15 mijë raste me Covid dhe 353 viktima në 24 orët e fundit në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit Italia ka regjistruar 15,479 raste të reja me Covid, nga 297,128 teste të realizuara. Ministria e Shëndetësisë bën me dije...

Boris Johnson premton: Vaksinat tepricë anti-Covid do i shpërndajmë për vendet e varfëra

Boris Johnson është zotuar që të dhurojë shumicën e furnizimit të tepërt të vaksinave në Mbretërinë e Bashkuar për vendet e varfëra. Në një fjalim...

Macron thirrje Evropës dhe SHBA-së: Dërgoni 4-5% të vaksinave në vende të varfra

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i bëri thirrje Evropës dhe SHBA-së që urgjentisht t’i dërgojnë 4 deri në 5 për qind të vaksinave të...

Vijon të rritet bilanci i të infektuarve me COVID në Itali, qindra të vdekur regjistrohen në Britani

Në shumë vende të botës shqetësimi më i madh ose detyra parësore është ulja e numrit të të prekurve nga pandemia e Covid-19 dhe...

Mutacionet e COVID-19, kompanitë nisin të prodhojnë vaksinat universale të gjeneratës së dytë

Shkencëtarët dhe kompanitë farmaceutike e kanë zhvendosur fokusin tashme tek prodhimi i menjëhershëm i gjeneratës së dytë të vaksinave kundër COVID-19 , të ashtuquajturat...

Rriten sërish infektimet me Covid në Itali, në 24 orët e fundit humbin jetën 369 pacientë

Rritje të rasteve me koronavirus janë shënuar gjatë 24 orëve në Itali. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nga 294,411 testime të realizuara, 12,074...

Ekzekutohet në prag të shtëpisë shqiptari në Islandë, la pas gruan shtatzënë dhe një fëmijë

Një shqiptar është ekzekutuar me armë në Islandë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së shtunës, ku shqiptari rreth 40-vjeç u qëllua jashtë shtëpisë së tij...

Johnson & Johnson kërkon aprovim nga EMA për aprovimin e vaksinës kundër Covid-19

Kompania farmaceutike Johnson & Johnson ka kërkuar aprovim të vaksinës së saj për koronavirusin  tek Agjencia Evropiane e Barnave. Pritet që kjo kërkesë të...

Ulet numri i viktimave, 5 humbje jete dhe 358 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, bën me dije se pesë pacientë e kanë humbur betejën me koronavirusi, duke e çuar numrin e...

Lajmet e fundit

“Ky është një urdhër i…”, Angela Merkel zbulon arsyen pse nuk e ka bërë ende vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se nuk e ka marrë ende vaksinën e koronavirusit. Gjatë një interviste për një gazetë gjermane, kancelarja thekson: “Unë jam 66...

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...

“Sypërmysi i Bashkisë”, gazetarja i përvishet lali Erit: Qyteti i marrë peng nga oligarkët e tu!

Gazetarja e njohur shqiptare Alba Kepi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka shigjetuar kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Në shkrimin e saj...