KATEGORI

Rrokull botës

Të shtëna armësh gjatë një feste, plagosen 3 fëmijë (film)

Tre fëmijë janë plagosur nga të shtënat që janë regjistruar gjatë një feste në Toronto. Autoritetet policore të Kanadasë kanë njoftuar se të plagosur kanë...

Ronaldo “dominon” botën virtuale/ I pari person që kalon shifrën e 300 milionë ndjekësve në Instagram

Jo vetëm dominim në fushën e lojës, Ciristiano Ronaldo kryeson edhe “botën virtuale”, atë të rrjeteve sociale. Numri 7, ka arritur një moment historik, ai...

Florida, një i vdekur pasi shoferi përplas me makinë, marshuesit e LGBT (foto)

Një i vdekur pasi shoferi përplas makinën mbi marshuesit e LGBT në Florida Një person vdiq dhe një tjetër u plagos pasi një kamionçinë u...

VOA: Ekspertët shohin përparime, pa arritje, në samitet evropiane

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve...

Ndotja e ajrit në Europë në nivele shqetesuese, mbi 400 mijë viktima në vit

Sipas raportit të fundit të Agjencisë Europiane të Ambientit, niveli i ndotjes së ajrit në Europë është në nivele shqetësuese. Nga 323 qytete të...

Kisha Katolike në SHBA drejt një dokumenti që kritikon Presidentin e dytë katolik në histori

Nga Ruben Avxhiu Në mbarë historinë e Shteteve të Bashkuara vetëm dy katolikë janë zgjedhur ndonjëherë në postin e Presidentit: John F Kennedy dhe Joe...

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Gjermania heq kufizimet për shqiptarët

Gjermania hoqi kufizimet për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtetasit nga këto vende mund të hyjnë në Gjermani edhe si turistë. Duke filluar nga...

Mbi 4 milionë vdekje nga COVID-19 në botë

Numri i vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi në të gjithë botën kaloi shifrën e zymtë të 4 milionëve të premten, sipas përllogaritjeve të bëra...

Vritet një gazetar në Meksikë, disa persona me motor hapën zjarr ndaj tij

Një gazetar u vra sot në shtetin jugormeksikan të Oaxaca, thanë Reporterët pa Kufij dhe disa organizata lokale joqeveritare. Gustavo Sanchez u vra nga persona të panjohur që hapën zjarr,...

Lajmet e fundit

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...