Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra miliona lekësh

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen në BE, duhet t’u hapen edhe dyert e minibankave që japin mikrokredi.

Micro Credit Risk (MCR) është një ndër shumë mikrobankat që Banka e Shqipërisë i ka licensuar vitet e fundit. MCR është krijuar nga bashkëshorti i ambasadores, Elton Janina dhe një djalosh vetëm 19 vjeçar Klei Kaçupi, për të dhënë e blerë kredi konsumatore, raporton newsbomb.al.

degerher5thj5rhj5rj
Firma Micro Credit Risk

Aktiviteti “bankar” sipas ankuesve në redaksi të cilët kanë rënë viktima të MCR është i njëjtë me stilin që përdorin mikrobankat “mëma” të tregut të mikrokredive si Iutecredit, Microcredit Albania, Final. Bëhet blerja e kredisë së vogël nga banka e nivelit të dytë, kryesisht Raiffeisen pa e njoftuar fare kredimarrësin, pastaj fillohet kërkimi i kredisë me telefonata agresive, letra kërcënuese apo shantazhe sikur MCR do të shesë shtëpinë me përmbarues.

dfgeghe5rh4gh4eh
Angelus Lex figuron Ortak

MCR blen e jep kredi për njerëzit nga një apartament modest pallati pranë ish-bllokut, me stilin “Sude” që në ’96-ën jepte e merrte para për mijëra njerëz nga një apartament kati tretë pranë lagjes 21 dhjetori në Tiranë.

Krijimi i skemave të kredive të vogla sot është sporti më fitimprurës në Shqipëri. Askush nuk i kontrollon si ato funksionojnë. Rasti i Micro Credit Risk është domethënës se si një “ambasadore” bashkë me një adoleshent patën nja 200 milion lekë tepër për t’i investuar dhe krijuar një minibankë në ambjentet e një shkalle pallati.

fgerh4rh4rh4rh
Elton Janina, bashkëshorti i Suela Janinës rezulton administrator i Angelus Lex

/newsbomb

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...