Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Bukuria e pavdekshme e kinemasë botërore feston sot 85-vjetorin

Nga Klodiana 0

Bukuria e pavdekshme e kinemasë botërore Sophia Loren, feston ditëlindjen dhe mbush plot 85 vjeç, gjatë gjithë karrierës së saj artistike numëron me qindra role dhe shumë çmime.

Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA.

Filmat e saj të tjerë janë: Boy On A Dolphin, Marriage Italian Style, Ready To Wear, La favorita, The River Girl, Yesterday Today and Tomorrow, Sunflower, Nine etj

Në 1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI’s 100.Nga 100 Yjet si një nga 25 ekranit amerikane femra legjendat e të gjitha kohërave. Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala.

Për shkakë të karrierës së saj dhe nderimeve që janë bërë ikona e kinematografisë Loren ka hyrë dhe në librin Guinness si aktorja italiane më e vlerësuar në botë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej