Biznesi i lojërave të fatit/ Ja kush janë shqiptarët që bashkëpunojnë me mafian romane

Duhet të lëçisni

U plagos në atentat tek Rruga e Elbasanit, ndërron jetë 60-vjeçari

Ka ndërruar jetë në spital personi i plagosur pak minuta më parë tek Rruga e Elbasanit. Ngjarja ndodhi mëngjesin e sotëm rreth orës 9:00...

Koalicioni “Aleanca për ndryshim”/ Basha: Sot siguruam fitoren e Shqipërisë

Pas arritjes së koalicionit "Aleanca për Ndryshim" mes PD dhe 13 aleatët e saj, kreu i PD, Lulzim Basha e ka cilësuar ditën e...

Të shtëna me armë zjarri në afërsi të Piramidës, pamjet e para nga vendngjarja

Plagosje me armë zjarri në Tiranë, pranë Piramidës. Raportohet se një person është plagosur me dy plumba dhe është dërguar në spital. Mësohet se personi që...

Ashpërsim i masave kundër COVID-19? Mblidhet sot Komiteti Teknik i Ekspertëve

Në kuadër të situatës së krijuar nga  Covid, pritet që mesditën e kësaj të enjte të mblidhet Komiteti teknik i Ekspertëve . Komiteti Teknik i...

Bandat kriminale shqiptare dhe mafia romane janë vënë përsëri në shënjëstër nga Antimafia Italiane të cilat akuzohen për përfshirje në afera biznesi të paligjshme, siç është ajo e lojërave të fatit.
Hetimet e DIA kanë zbardhur se një nga emrat më të njohur të mafias romane, Salvatore Nicitra, i konsideruar “mbreti” i lojërave të fatit në Romën veriore, ishte përfshirë në aferë biznesi me klanet kriminale shqiptare për kontrollin e basteve të paligjshme online.
Bosi roman po përgatiste të kalonte administrimin e platformave të tij elektronike në duart e shqiptarëve.
Lidhjet e klaneve kriminale shqiptare me mafian romane shfaqen dhe në dosjen hetimore. Aty zbardhet edhe ekzistenca e një pakti paqeje mes klaneve kriminale romane për shuarjen e luftës mes tyre.
Operacioni i fundit i koduar “Tom Hagen” ka vënë nën akuza të reja Salvatore Casamonica, bosi i klanit mafioz Casamonica aktualisht i burgosur.
Ky operacion çoi më tej hetimet e dy operacioneve të mëparshme të Antimafias italiane “Brasile loë cost” e “Grande raçordo criminale” ku me akuzën e trafikut të drogës u vunë në pranga 51 persona, mes të cilëve dhe shqiptari Dorian Petoku.
Në dosjen hetimore të këtij operacioni është shfaqur edhe emri i shqiptarit Arben Zogu, i arrestuar për pjesëmarrje në aktivitet mafioz e trafiqe ilegale, e aktualisht i burgosur në burgun e Viterbos.
Hetimet e Antimafias italiane vazhdojnë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

U plagos në atentat tek Rruga e Elbasanit, ndërron jetë 60-vjeçari

Ka ndërruar jetë në spital personi i plagosur pak minuta më parë tek Rruga e Elbasanit. Ngjarja ndodhi mëngjesin e sotëm rreth orës 9:00...

Koalicioni “Aleanca për ndryshim”/ Basha: Sot siguruam fitoren e Shqipërisë

Pas arritjes së koalicionit "Aleanca për Ndryshim" mes PD dhe 13 aleatët e saj, kreu i PD, Lulzim Basha e ka cilësuar ditën e...

Të shtëna me armë zjarri në afërsi të Piramidës, pamjet e para nga vendngjarja

Plagosje me armë zjarri në Tiranë, pranë Piramidës. Raportohet se një person është plagosur me dy plumba dhe është dërguar në spital. Mësohet se personi që...

Ashpërsim i masave kundër COVID-19? Mblidhet sot Komiteti Teknik i Ekspertëve

Në kuadër të situatës së krijuar nga  Covid, pritet që mesditën e kësaj të enjte të mblidhet Komiteti teknik i Ekspertëve . Komiteti Teknik i...

DASH e vlerësoi si ithtar të drejtësisë, qytetarët vërshojnë me komente në faqen e Ambasadës Amerikane: Ky është kriminel i komunizmit

DASH vlerësoi ditën e djeshme ish-kerun e KED-së, Ardian Dvorani si ithtar të reformës në drejtësi. Vlerësimin e Dvoranit e ka mirëpritur dhe Ambasada Amerikane...