Bashar Al Assad-it i ka rënë zia

Duhet të lëçisni

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Diktatori Bashar Al Assad është në zi, por jo për 260 mijë viktimat e shkaktuara deri më tani në konfliktin sirian.

Nëna e presidentit sirian, Bashar Al Assad, Anisa Makhlouf, ka ndëruar jetë në moshën 86 vjeç. Sipas njerëzve pranë familjes Assad, ajo ishte e sëmurë prej disa vitesh dhe kurohej në Gjermani, derisa në 2012 figuroi në listën e zezë të Bashkimit Europian me anëtarët e tjerë të rregjimit sirian të akuzuar për mbështetjen e represionit ndaj revoltës kundër tij.

Gjatë 30 viteve që i shoqi drejtoi vendin me dorë të hekurt, ajo ka qenë e tërhequr dhe rrallë ka dalë para mediave. Anisa Makhlouf ishte martuar në 1957 me atë që do të bëhej në 1970 padroni absolut i Sirisë. Ndërsa i shoqi kishte lindur në një familje të varfër, mësuesja Anisa Makhlouf i përkiste një mjedisi të pasur. Nëse Hafez Al-Assad kishte aderuar që shumë i ri në partinë Baas, që mbështeste bashkimin e botës arabe, familja Makhlouf ishte simpatizante e Partisë së Bashkimit Kombëtar Social Sirian, e cila ishte pro Sirisë së Madhe që përfshinte Libanin, Sirinë, Palestinën dhe Irakun. Çifti pati pesë fëmijë Baselin dhe Maxhidin që kanë vdekur, Basharin, presidentin aktual të Sirisë, Mahirin si dhe një vajzë, Bushrën. Meqenëse vendi është i zhytur që prej 5 vitesh në luftë civile, {residenca ka hequr dorë nga organizimi i ceremonive të ngushëllimit.

Lufta civile në Siri ka shkaktuar më shumë se 260 mijë të vdekur si dhe ka hedhur në rrugë më shumë gjysmën e popullsisë. Konflikti përfshin shumë grupe të armatosura, si dhe ka përfshirë dhe fuqi të huaja në një territor gjithmonë e më shumë të copëtuar. Me mbështetjen e fortë të ushtrisë ruse, rregjimi i Assadit së fundmi ka rregjistruar avancime të shumta ndaj rebelëve. OKB-ja shpreson të arrijë të bashkojë përfaqësuesit e pushtetit dhe ato të opozitës me 25 shkurt në Gjenevë për të tentuar për t’u angazhuar në bisedimet e paqes.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...