Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Arti shqiptar në zi/ Shuhet aktori i mirënjohur Xhevdet Feri (film)

Nga 27.al 0

Ditën e sotme kinematografia dhe arti shqiptar kanë humbur aktorin e mirënjohur, Xhevdet Feri.
Lajmi i trishtë i ndarjes nga jeta të aktorit bëhet me dije nga familjarët e tij.
Aktori ka ndërruar jetë në moshën 59 vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e pashërueshme.

Xhevdet Feri është dalluar në kinematografinë shqiptare me role si tek “Era e ngrohtë e thellësive”, “Përrallë nga e kaluara” apo “Saimir” dhe shumë e shumë të tjerë.Ai lindi në Durrës dhe është bashkëshort i aktores Rozeta Feri, me të cilën ka luajtur në shumë filma si “Dhe vjen një ditë”, “Vitet e pritjes”, “Gjoleka djali i Abazit”, e kështu me radhë.
Filmi i tij i parë ka qenë, kur ai ishte ende një student i arteve skenike.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej