Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Arrihet marrëveshja, Lojërat Olimpike në Japoni do të shtyhen për vitin e ardhshëm

Nga 27-shi 0

Lojërat Olimpike, që ishin programuar të zhvilloheshin këtë verë në Japoni, do të shtyhen për vitin e ardhshëm.  Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe ka arritur një marrëveshje me presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

Ishin të shumta shtetet që nuk ishin dakord që Lojërat Olimpike të zhvilloheshin këtë vit dhe vendimi ishte krejt normal, pasi edhe kompeticione madhore si EURO 2020 dhe Copa Amerika janë shtyrë për vitin tjetër.

“Nisur nga rrethanat aktuale dhe bazuar në informacionin e dhënë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, presidenti i IOC dhe kryeministri i Japonisë kanë arritur në përfundimin se XXXII Olympiad in Tokyo duhet të riprogramohen në një datë tjetër përtej vitit 2020, por jo më vonë se vera e vitit 2021, me synim ruajtjen e shëndetit të sportistëve dhe çdokujt që përfshihet në Lojërat Olimpike”, thuhet në një pjesë të deklaratës së Komitetit Olimpik Ndërkombëtar.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej