Arkeologët zbulojnë imazhin 2 500 vjeçar të mbretit të fundit të Babilonisë

Duhet të lëçisni

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Një gdhendje e lashtë e bërë në një gur bazalti 2.550 vjet më parë është identifikuar si mbreti i fundit babilonas, Nabonidus. I zbuluar në Arabinë Saudite, mbishkrimi përshkruan mbretin Nabonidus që mban një skeptër dhe rrethohet nga katër simbole të feve: një gjarpër, një hënë, dielli dhe një lule.

Shkëmbi i gdhendur u zbulua në Al-Hadeed, në rajonin verior të vendit Al Hail. Ekzistojnë një numër pikturash murale që përshkruajnë mbretin Nabondius, disa prej të cilave duken shumë të ngjashme me gdhendjen e zbuluar kohët e fundit.

Një gdhendje e lashtë e bërë në një gur bazalti 2.550 vjet më parë është identifikuar si mbreti i fundit babilonas, Nabonidus. I zbuluar në Arabinë Saudite, mbishkrimi tregon mbretin Nabonidus që mban një skeptër dhe rrethohet nga simbolet e feve: një gjarpër, një hënë, diellin dhe një lule

Arkeologët gjithashtu përcaktuan se skena përfshin 26 rreshta të shkrimit kuneiform, një sistem i lashtë i shkruar i përdorur në Lindjen e Mesme, duke i bërë këto mbishkrimet më të gjata të gjetura ndonjëherë në mbretërinë e Babilonisë. Në foto është një gdhendje e ndryshme e mbretit Nabonidus

Shkëmbi i gdhendur u zbulua në Guvernatoren Al-Hadeed, në rajonin verior të vendit Al Hail. Në foto është një gdhendje e ndryshme e të afërmve Nabondius që duket shumë e ngjashme me zbulimin e fundit

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Erdogan pret si mik Vuçiçin, flasin edhe për Kosovën (foto)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar në Stamboll sot me homologun e tij turk, Tayip Erdogan. Siç bëjnë të ditura kanalet zyrtare të informimit...