Afrikani Abdulrazak Gurnah fiton çmimin Nobel në Letërsi

0
463

Afrikani Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin “Nobel” në Letërsi për vitin 2021. Romancierit Gurnah u shpall fitues nga Akademia Suedeze.

Çmimi sipas kësaj akademie iu dha 73-vjeçarit nga Tanzania “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur, dy efekte të kolonializmit dhe destinacionit të refugjatit ‘në gjirin’ midis kulturave dhe kontinenteve”.

Ndarja e çmimeve Nobel për sivjet nisi të hënën, kur është ndarë çmimi për zbulimet në fushën e mjekësisë.

Të martën është ndarë çmimi për fizikë, të mërkurën për kimi, ndërsa çmimet për paqe edhe ekonomi do të ndahen në ditët në vazhdim.