A ndiejnë kafshët dhimbje si njerëzit, biologu jep përgjigjen

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Njerëzit mund të shprehin siklet, por kafshët ndonjëherë e kanë më të vështirë diçka të tillë. Por, kafshët mendojnë dhe ndiejnë, shkruan National Geographic.

Gjitarët ndajnë të njëjtin sistem nervor, neurokimike, perceptime dhe emocione, të cilat të gjitha janë të integruara në përvojën e dhimbjes, thotë Marc Bekoff, biolog dhe autor evolucionar.

“Nuk dihet nëse gjitarët ndjejnë dhimbje si ne”, thotë Bekoff – por kjo nuk do të thotë se ata nuk e përjetojnë atë.

Ka disa të dhëna se si kafshët – veçanërisht kafshët shtëpiake – komunikojnë vuajtjet fizike.

Për shembull, qeni i Dorothy Brown, Foster, ka dhimbje të gjymtyrëve fantazmë në një këmbë që iu vendos pasi u godit nga një makinë.

“Kur është në një gjumë të thellë ai kërcën dhe qan dhe do të shikojë se ku ka qenë këmba e tij dikur”, thotë Brown, i cili jep mësim në kirurgji në Spitalin Veterinar të Universitetit të Pensilvanisë, ku Foster u soll për trajtim.

Këtë fenomen e përjetojnë edhe personat me gjymtyrë të amputuara.

Çdo kafshë shfaq disa ndryshime fizike që janë tregues të besueshëm të dhimbjes; lepujt e lënduar, për shembull, do të ngurtësojnë mustaqet e tyre, do t’u ngushtojnë sytë dhe do t’i mbyllin veshët.

“Pavarësisht nga speciet e kafshëve, veterinerët i trajtojnë pacientët e tyre në një mënyrë që e marrin parasysh faktin se kjo mund të jetë një gjë e dhimbshme”, thotë Brown.

Kjo përfshin breshkat e robëruara të Galapagos, të cilat ndonjëherë mund të lëndohen gjatë seksit.

“Nëse mashkulli bie nga femra pas çiftëzimit, gjigantët mund të thyejnë guaskën e tyre apo edhe këmbën. Kjo duhet të jetë e dhimbshme!”, thotë Brown.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...