472 shërbime online/ Të moshuarit: E kemi të pamundur të marrim dokumente me teknologjinë e re

Duhet të lëçisni

Rritet numri i rasteve, 6 të vdekur nga Covid në vend

Numri i rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 48 më shumë krahasuar me një ditë më parë. Ministria e...

EMA: Ka lidhje të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson

Agjencia Europiane e Barnave tha të martën se vaksina Johnson & Johnson Covid-19 ka lidhje të mundshme me rastet e rralla të mpiksjes së...

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill për shkak të masave anti-COVID.

Skandali/ Artan Hoxha nxjerr regjistrimin: Fushatë me legalizimet, punonjësit e Kadastrës udhëzohen të gënjejnë qytetarët (film)

Gazetari Artan Hoxha ka denoncuar me anë të një audio regjistrim, Agjencinë Shtetërore të Kadastrës, duke thënë se kjo agjenci e rëndësishme e qeverisë...

Marrja e dokumenteve online është e pamundur për të moshuarit. Në Elbasan, ata nuk kanë informacion që këtë vit ofrohen 472 shërbime online. Por edhe nëse ata ndihmohen nga punonjësit e administratës për hapjen e një adrese personale, të moshuarit e kanë të vështirë të përdorin teknologjinë e re digjitale në telefona smart apo kompjutera.

Qeveria për këtë vit ka prezantuar marrjen e 472 shërbimeve online përmes regjistrimit në e-albania.al. Po që në ditët e para të vitit kryesisht mosha e tretë dhe personat që trajtohen me pension invaliditeti duket se jo vetem nuk kanë informacion po do ta kenë të vështrë të kryejnë regjistrimin në portal.

Patja e një emai-li thuajse është e pamundur për moshat e thyera. Ndaj dhe për zgjidhjen e problematikave të tyre në lidhje me pensionin apo marrjen e pagesës së invaliditetit ata vijojnë të qëndrojnë në radhë, pasi ngrenë supet kur pyeten për shërbimet online.

Po rrugës iu dalin e probleme të tjera.

“Erdhëm dhe na thanë nuk punon interneti”, shprehen qytetarët.

Këta qytetarë të Elbasanit sorollaten nga një zyrë tek një tjetër dhe vështirë të zgjidhin punë brenda ditës pasi disa presin për orë të tëra në radhë qoftë për të marrë fillimisht informacion.

“Na kanë sorollatur vërdallë”, shprehen qytetarët.

Kryetarja e degës së përfitimeve pranë drejtorisë rajonale të shërbimeve shoqërore në Elbasan, Jonida Beqiri sqaron për “Abc News” se personeli po ju vjen në ndihmë qytetarëve.

“Qytetarët janë orientuar, kjo do të vazhdojë edhe në ditët në vijim”, u shpreh Beqiri.

4 ditë më parë këtë formë të re të marrjes së dokumentave e testoi vete Kryeministri Rama që tha se mjafton të dispononi një telefon smart apo kompjuter dhe dokumentat mund të merren online.

“Data 6 janar është fillimi i një revulicioni kundër rradhave”, u shpreh Rama.

Edhe pse shumë të moshuar mund të ndihmohen nga punonjësit e administratës dihet që disa prej tyre s’do tja dalin dot pasi jo të gjithë kanë telefona smart apo kompjutera./ABCNEWS

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rritet numri i rasteve, 6 të vdekur nga Covid në vend

Numri i rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 48 më shumë krahasuar me një ditë më parë. Ministria e...

EMA: Ka lidhje të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson

Agjencia Europiane e Barnave tha të martën se vaksina Johnson & Johnson Covid-19 ka lidhje të mundshme me rastet e rralla të mpiksjes së...

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill për shkak të masave anti-COVID.

Skandali/ Artan Hoxha nxjerr regjistrimin: Fushatë me legalizimet, punonjësit e Kadastrës udhëzohen të gënjejnë qytetarët (film)

Gazetari Artan Hoxha ka denoncuar me anë të një audio regjistrim, Agjencinë Shtetërore të Kadastrës, duke thënë se kjo agjenci e rëndësishme e qeverisë...

Kohë Ramazani, Ulsi Manja kërkon vota me shishe vere 

Fushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, që do të zhvillohen pas 4 ditësh, më 25 prill. Kjo fushatë ka risi në formë,...