17 skulptura moderne prej guri e metali që do t’i dashuroni

Duhet të lëçisni

Eurodeputetët e BE letër kryeministrit Rama: Turku Selami Simsek të mos ekstradohet, do ndikojë në integrimin e Shqipërisë

Eurodeputetja Ramona Strugariu shkruan në Twitter si i ka dërguar një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama dhe i kërkon që shtetasi turk Selami Simsek...

Lajthit Sandër Lleshaj: Ju mos u mërzisni, nuk shembet Shqipëria nga 3-4 të vrarë

Duke folur për gazetarët nga Gjirokastra në lidhje me vrasjet, atentatet në Shqipëri të ndodhura ditët e fundit, Lleshaj është shprehur se nuk shembet...

Urdhëri i peshkut/ Ambasadorja Yuri Kim po bëhet komike: Meta e Ruçi të punojnë urgjentisht për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese brenda 2020-ës

Dikush duhet t’i thotë ambasadores amerikane që prej kohësh është bërë qesharake, teksa me të vetën “jep urdhëra”, por nuk është se ia fërshëllen...

Manastirliu: Rritja e pagave për personelin shëndetësor realitet së shpejti

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se rritja sinjifikative e pagave për të gjithë personelin shëndetësor do të bëhet realitet së shpejti”. Gjatë inspektimit...

 

Ndërsa udhëton është e vështirë të mos vërehet veprat e artit të krijuar nga skulptorët e talentuar modernë nga guri thjeshtë dhe metali. Ja një listë të kryeveprave më kreative skulpturore që janë përreth globit tonë. 27.al ua sjell me poshte;

 Forca e Natyrës, Doha, Katar. Autori Lorenzo Quinn

Kjo është një seri e skulpturave nga artisti italian Lorenzo Quinn që përshkruan Nënën Natyrë si një grua. Versionet pak më të ndryshme të kësaj pjesë janë instaluar në të gjithë botën: në Angli, SHBA, Monaco, dhe Singapori.

 81305-650-1450766727-oMYUJTN-1

Poeti Mihai Eminescu, Onesti, Romania

 Mihai Eminescu është një nga poetët më të rëndësishëm të gjuhës rumune. Ai është vlerësuar si një sukses letrar ndërkombëtar si në Rumani dhe Moldavi. Kjo skulpturë, kushtuar atij, është veçanërisht e bukur në muzg ose agim.

 81105-650-1450766727-11

Mustangs e Las Colinas, Irving, Shtetet e Bashkuara. Robert Glen

 Kjo skulpturë paraqet një grup të Mustangs, kuaj të egër që vrapojnë nëpër një lumë graniti. Ideja është për të treguar mënyrën e jetesës së papenguar që ishte themelore për shtetin e Teksasit në ditët e para të tij.

 81005-650-1450766727-none1654__700

Zgjerimi, USA nga Page Bradley

 Kjo skulpturë e jashtëzakonshme është konsideruar të jetë një nga pikat kryesore të artit modern. Autori thotë se «Zgjerimi» tregon guximin që të shkojmë përtej asaj që ne jemi. Skulptura është aktualisht në një koleksion privat në Neë York City, një kopje mund të shihet në Londër, Britani të Madhe dhe në Palm Desert, Kaliforni.

 81605-650-1450766727-none1776__700

Këmbësorët anonimë, Wroclaw Poland ngaJerzy Kalina

 Polonia është një vend që, pa dyshim, ka përjetuar shumë vuajtje. Këto statuja bronzi përfaqësojnë një dyzinë njerëzish që u zhdukën në mes të natës, pas vendosjen së ligjit ushtarak në Poloni më 13 dhjetor, 1981.

 81655-650-1450766727-none1779__700

Hipopotam, Taipei, Taiëan

 Skulpturë në Taipei ë kopshtin zoologjik është një kujtesë krijuese se sa e rëndësishme është për të mbrojtur kafshët e egra.

 81055-650-1450766727-none1655__700

Këpucët në bregun e Danubit, Budapest, Hungari. Nga Mund Togay dhe Gyala Pauer

Gjashtëdhjetë palë këpucë të ndryshkura prej hekuri u bë një kujtim i gjallë i hebrenjve hungarezë. Ato pasqyrojnë se si askush nuk është kursyer nga brutaliteti i milicisë në dimrin e 1944-1945. Skulptura u instalua në vitin 2005.

 81155-650-1450766727-none1706__700

Liria, Philadelphia, USA nga Zenosi Frudakis

 Tregon një person që ka arritur të jetë i lirë nga një masë gri e trupave anonimë. Sipas artistit, kjo është për «luftën për arritjen e lirisë nëpërmjet procesit krijues».

 80905-650-1450766727-none1658__700

Gjenerata e parë, Singapore nga Chong Fah Cheong

 «Gjenerata e parë» është pjesë e një serie prej statujave të titulluar «Njerëzit e lumit», që përshkruan skena të ndryshme nga historia e Singaporit.

 81805-650-1450766727-none1657__700

Karrige për 1000 hebrenj, Krakoë, Poland

 33 karrige hekuri në vendin e ish-getos dhe 37 karrige në buzë të sheshit dhe në ndalesa të tramvajit. Tema e karrigeve bosh sugjeron se gjithkush mund të jetë një viktimë. Ajo gjithashtu flet për historinë e geto, kur të gjitha mobilje nga shtëpitë e hebrenjve ishte duke u sjellë jashtë në mënyrë që njerëzit nuk do të jetë në gjendje për të fshehur fëmijët e tyre.

 80805-650-1450766727-none1705__700

Salmoni, Portland, USA nga Keith Jellum

 Ky salmon metalik me madhësi të konsiderueshme në dukje noton nëpër një ndërtesë në Salmon St në Portland, Oregon.

 80655-650-1450766727-none1684__700

Luanët roje, Londër, Angli nga Kendra Haste

 Krijuar nga tela të hollë të zi, e krijuar nga skulptorja profesioniste Kendra Shpejto, qëndrojnë roje në Kullën e Londrës.

 80955-650-1450766727-it

Mamaja merimangë, Tokyo, Japan nga Louise Bourgeois

 Kjo skulpturë bronzi, çelik, dhe mermer e madhe u krijua në vitin 1999 «The Spider është një ode për nënën time,» thotë skulptori, «Ajo ishte mikja ime më e mirë. »

 81355-650-1450766727-tn1

Kelpies, Scotland nga Andy Scott

 Ky projekt me të vërtetë gjigant mori gati 7 vjet për tu zhvilluar. Skulptura  e kokave të kuajve është frymëzuar nga tradita e kuajve të punës në Skoci

 81755-650-1450766727-giant-horses-01

Rruga e Lirisë, Vilnius, Lituani nga Tadas Gutauskas

 «Rruga e Lirisë» përkujton njëzet vjet restaurimin e shtetësisë së Lituanisë. Qëllimi i tij është për të kujtuar njerëzit për idenë e unitetit dhe lirisë.

 81505-650-1450766727-none1982__700

Nga Rendit, Kingston upon Thames, Mbretëria e Bashkuar. David Match

 Gjithashtu i njohur si « akrobacia e kabinave telefonike», kjo skulpturë përfshin dymbëdhjetë kuti të kuqe telefonike. Ata janë gradualisht në rënie, ashtu si copa të mëdha domino, që përfaqëson fundin e një epoke, kur kutitë e telefonit janë përdorur në vend të telefonave celular.

 80705-650-1450766727-none1698__700

Uria, Dublin, Ireland nga Roëan Gillespie

 Këto statuja përkujtuan zinë e madhe në mesin e shekullit të 19, e cila kishte një efekt të thellë në historinë e vendit. Gjatë urisë, popullsia e ishullit ra me 20% -25% për shkak të vdekjeve masive dhe emigrimit.

 80605-650-1450766727-none1687__700

Pair e Dragons in Love, Varna, Bullgari nga Darin Lazarov

 Autori i monumentit, skulptori Darin Lazarov, thotë se ai ka krijuar këtë përbërje përrallë zanash- për të kënaqur fëmijët – ka një pishinë aty pranë ku ata luajnë.

81255-650-1450766727-none2678__700

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Eurodeputetët e BE letër kryeministrit Rama: Turku Selami Simsek të mos ekstradohet, do ndikojë në integrimin e Shqipërisë

Eurodeputetja Ramona Strugariu shkruan në Twitter si i ka dërguar një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama dhe i kërkon që shtetasi turk Selami Simsek...

Lajthit Sandër Lleshaj: Ju mos u mërzisni, nuk shembet Shqipëria nga 3-4 të vrarë

Duke folur për gazetarët nga Gjirokastra në lidhje me vrasjet, atentatet në Shqipëri të ndodhura ditët e fundit, Lleshaj është shprehur se nuk shembet...

Urdhëri i peshkut/ Ambasadorja Yuri Kim po bëhet komike: Meta e Ruçi të punojnë urgjentisht për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese brenda 2020-ës

Dikush duhet t’i thotë ambasadores amerikane që prej kohësh është bërë qesharake, teksa me të vetën “jep urdhëra”, por nuk është se ia fërshëllen...

Manastirliu: Rritja e pagave për personelin shëndetësor realitet së shpejti

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se rritja sinjifikative e pagave për të gjithë personelin shëndetësor do të bëhet realitet së shpejti”. Gjatë inspektimit...

Themeluesi i antropoligjisë greke, Kumar: Duam apo s’duam ne, me shqiptarët kemi një gjak (film)

Arvanitasi i famshëm Aristidh Kola argumentonte në studion televizive greke praninë e shqiptarëve në historinë e shtetit grek. “Themeluesi i madh i Antropologjisë Greke, Kamuri,...