10 “superushqimet” që ju furnizojnë me energji për një ditë aktive

Duhet të lëçisni

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Debati Biden-Trump/ Sipas sondazhit të CNN fitoi Joe Biden. Po ku gaboi Biden? (film)

Sipas një sondazhi të shpejtë të rrjetit CNN, Joe Biden e ka fituar debatin ndaj Donald Trump me rezultatin 53 % kundër 39...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Publikohet dokumenti/ Zbardhet vlera e makinës BMW, Lleshaj harxhoi plot 100 milionë lekë

Përfundimisht zbardhet vlera e makinës BMW e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas dokumentit që është paraqitur në gjykatë, një letër e kompanisë BMW...

Një dietë e pasur me ushqime proteinike do të na japë energji të majftueshme për një ditë aktive. Por cilat janë këto ushqime ato do i zbuloni në listën e mëposhtme:

1. Oriz ngjyrë kafe (integral)
I pasur me magnez, një mineral që ndihmon prodhimin e energjisë nga proteinat dhe karbohidrate, orizi është ideal për të mbajtur nivele të larta të energjisë gjatë gjithë ditës. Ndër të tjera, është gjithashtu një përbërës shumë i përshtatshme sepse mund ta përgatisim në mënyra të ndryshme.

2 .Patatet e ëmbla
Të pasura në karbohidratet, beta-carotene (vitaminë A) dhe vitaminë C, patatet e ëmbja janë të mira kundër ndjenjes së lodhjes. Gjithashtu patatet jane shumë të pelqyera nga fëmijët.

3. Mjaltë
Një lugë gjelle mjaltë është ekuivalenti i natyrshme i një pije energjike,duke i dhënë muskujve energjinë që nevojitet gjatë ushtrimeve.

4. Fasulet
Vlerat e tyre ushqyese jane te shumta.Fasulet jane një burim i proteinave dhe karbohidrateve komplekse ,nje ushqime i pershtatshëm dhe për vegjetarianet si dhe për mishngrënësit.

5. Vezët

Shumë më shumë proteina se çdo ushqim tjetër, vezët ndihmojnë për të mbuluar 30% të kërkesave të përditshme të substancave ushqyese,gjithashtu te pasura me amino acidet esenciale që trupi i përdor për të rindërtuar muskujt.

6. Mollë
Nje mollë në ditë mban mjekun larg.Molla gjithashtu ofronë një sasi te mire të energjisë,që trupi ka nevoje. Të pasura me fibra,kërkonë më shumë kohë për t’u tretet nga organizmi në krahasim me frutt e tjera, duke rritur ndjenjën e ngopjes, dhe nivelin e ngarkuar të organizmit.

7. Salmon
I pasur me acide yndyrore Omega 3, e cila ka aftësinë për të ulur kolesterolin.Salmoni përmban edhe proteina, vitaminë B6 dhe riboflavin, të cilat janë thelbësore për të ndihmuar ushqimin e trupit të konvertohet në energji duke e mbajtur atë në nivele optimale gjatë gjithë ditës.

8. Portokall
Përqendrimi i lartë i vitaminës C, kalium dhe acid folik lejon lirimin e energjisë në mënyrë të vazhdueshme. Dhe në qoftë se ju doni të merrni maksimumin e fibrave që përmban, duhet ta konsumoni portokallin ose agrumet e tjera cdo dite.

9. Frutat e thata
Të pasur me proteina, por sidomos magnez dhe bakër të cilat luajnë një rol jetik në ruajtjen e niveleve të larta të energjisë së trupit dhe neutralizimin e toksinave brenda qelizave.

10. Spinaqi
Komponent kyç për të ndihmuar trupin për të prodhuar energji, hekuri është në sasi shumë të madhe tek spinaq. Është i përshtatshme për ta konsumuar atë rregullisht në dietën ushqimore.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Debati Biden-Trump/ Sipas sondazhit të CNN fitoi Joe Biden. Po ku gaboi Biden? (film)

Sipas një sondazhi të shpejtë të rrjetit CNN, Joe Biden e ka fituar debatin ndaj Donald Trump me rezultatin 53 % kundër 39...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Publikohet dokumenti/ Zbardhet vlera e makinës BMW, Lleshaj harxhoi plot 100 milionë lekë

Përfundimisht zbardhet vlera e makinës BMW e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas dokumentit që është paraqitur në gjykatë, një letër e kompanisë BMW...

Drane Jakja, nëna që sfidoi komunistët me kufomën e të birit

Si e zhvarrosi djalin 2-vjeçar për të mos e lënë në kampin e Tepelenës. Historia rrënqethëse e gruas që kaloi gjashtë regjime. Nga Luljeta Progni Drane...