Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Zbulohet shkrirja në Antarktidë

Nga Klodiana 0

NASA me një skuadër shkencëtarësh në bord është rikthyer në skajin jugor të tokës për të vëzhguar humbjen e akullit në Antarktidë.

Ky vëzhgim ka zhvilluar misionin për krijimin e një regjistri se si akulli polar po evolon dhe ndryshon mjedisin. Nasa ka zbuluar një seri fotosh që zbulojnë shtrirjen e humbjes së akullit në poling e jugut.

Nga fotot duket qart se planeti po ngrohet, akullnajat po humbasin 83 gigaton akull në vit, e barazvlefshme me humbjen e peshës së ujit në Malin Everest çdo dy vite.

39f70b2d00000578-3897520-newly_formed_sea_ice_floats_near_the_coast_of_west_antarctica_as-m-302_1478106958947 39f984ff00000578-0-icebridge_s_flights_this_year_are_mostly_revisits_of_lines_flown-a-104_1478091725078 39f6388400000578-3897520-new_studies_show_three_of_the_region_s_frozen_gateways_are_melti-m-307_1478107033468 39f6504300000578-0-an_iceberg_floats_near_the_coast_of_west_antarctica_researchers_-a-52_1478090859195 39fe401f00000578-3897520-a_pictured_taken_on_the_first_flight_of_operation_ice_bridge_s_a-a-309_1478107081343 39fe402b00000578-3897520-a_view_of_the_amundsen_coast_taken_during_the_icebridge_flight_i-a-304_1478107009123

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej