Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Uragani “Mathew” kërcënon Xhamajkën

Nga Klodiana 0

Uragani më i fortë i 9 viteve të fundit në Atlantik i cili po shkon drejt Xhamajkës me shpejtësi deri në 260km, meteorologët e kanë cilësuar “Mathew”-n si një uragan të kategorisë 5, shkalla më e lartë e stuhive.

Pritet që uragani të godasë fillimisht brigjet jugore të ishullit ku gjendet kryeqyteti Kingston dhe industria e përpunimit të naftës.

Ekipet e emergjencës, policia dhe ushtria janë në gjendje gatishmërie, ndërsa ka nisur ndërtimi i qendrave të emergjencës për njerëzit që mund ët preken nga stuhia. Paralajmërime për stuhinë e fuqishme janë dhënë edhe në Kolumbi e Haiti, ku gjatë fundjavës pritet të ndihen efektet e stuhisë, por jo e gjithë furia e saj.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej