Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Takimi i SEDM, Kodheli: Sfida jonë, përballimi i kërcënimit që vjen nga lindja e jugu

Nga Media 0

mimi

 

Ministerja e Mbrojtjes në takim me homologët e vendeve te Evropës juglindore: Shqipëria, kontribut në operacionet NATO-s

 

Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli po merr pjesë në Takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Evropës Juglindore (Southeastern European Defense Ministerial, SEDM), i cili shënon njëkohësisht edhe 20 – vjetorin e krijimit. Fjalën e hapjes në këtë takim që po zhvillohet në Romë në data 17 – 18 tetor 2016, e mbajti ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Italisë znj. Roberta Pinotti. Më pas, në fjalën e saj gjatë punimeve të këtij Ministeriali, ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë znj. Mimi Kodheli vlerësoi rolin që kjo iniciativë ka luajtur në forcimin e bashkëpunimit mes vendeve anëtare dhe rritjen e sigurisë dhe stabilitetit në rajonin e Evropës Juglindore.

mimi2Duke folur mbi problematikat aktuale të sigurisë, znj. Kodheli veçoi rreziqet që vijnë nga lindja dhe jugu, të cilat i konsideroi si kërcënime serioze për Evropën, por që ndikojnë edhe në qëndrueshmërinë e Evropës Juglindore. Si sfidat kryesore të sigurisë me të cilat përballen vendet anëtare të SEDM, ministrja Kodheli përmendi luftëtarët e huaj terroristë dhe krizën e refugjatëve të shkaktuar nga kriza në Lindjen e Mesme. Të dyja këto çështje ministrja Kodheli i konsideroi si sfida ndërkombëtare që kërkojnë zgjidhje ndërkombëtare. “I ashtuquajturi Shteti Islamik/Daesh dhe grupe të tjera terroriste, të ushqyera nga fenomeni i luftëtarëve të huaj në të gjithë botën, janë një kërcënim real jo vetëm në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, por edhe për shoqëritë tona. Ngjarjet tragjike në Turqi, Francë, Belgjikë dhe vende të tjera, janë një mesazh i qartë”, tha ministrja Kodheli. Sa i përket luftëtarëve të huaj, znj. Kodheli solli në vëmendjen e të pranishmëve ngritjen në Shqipëri të Qendrës së Ekselencës së NATO-s për studimin e këtij fenomeni, duke shtuar se kjo qendër do të përqendrohet në ndërtimin e një ekspertize të përshtatshme për të trajtuar këtë fenomen.

Në frymën e projektimit të qëndrueshmërisë përtej kufijve tanë, ministrja Kodheli tha se Shqipëria do të vazhdojë të mbështesë në ngritjen e kapaciteteve për partnerët (sidomos Gjeorgjia dhe Ukraina); do të vijojë kontributin në operacionet e drejtuara nga NATO në Afganistan e Kosovë, dhe se është duke u përgatitur të bashkohet me misionin e NATO-s në Detin Egje. Gjatë punimeve të këtij Ministeriali, ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli zhvilloi takime dypalëshe me ministren e Mbrojtjes të Italisë znj. Roberta Pinotti dhe homologun e saj turk z. Fikri Işık. Ministrat e Mbrojtjes të vendeve të Evropës Juglindore votuan planin vjetor të stërvitjeve e të aktiviteteve të Brigadës së Evropës Juglindore (South-Eastern Europe Brigade SEEBRIG), dhe buxhetin e kësaj brigade për vitin 2016. Gjithashtu në këtë takim u vendos edhe për vendndodhjen e selisë qendrore të SEEBRIG, e cila gjatë periudhës 2017 – 2020 do të vijojë të mbetet e dislokuar në Greqi, dhe për periudhën 2020 – 2026 do të dislokohet në Maqedoni. Në përfundim ministrat e Mbrojtjes së Evropës juglindore miratuan një Deklaratën e Përbashkët ku ndër të tjera vlerësuan progresin e arritur deri më tani lidhur me këtë projekt.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>