Ka than' i moçmi: 

 "“Dy duar për kokën, koka për atdheun"

                                                                                        -Hasan Prishtina

Studentë amerikanë dhe shqiptarë prezantohen me valle tradicionale shqiptare në Amerikë (film)

Nga Loneta 0

Shqipëria u përfaqësua në evenimentin e “Clark University Gala” nga studentë amerikanë dhe shqiptarë. Performanca e tyre përfshin muzikë nga Vallja e Rugovës dhe nga kënga “Shqip Dance”, koreografinë e të cilës e ka realizuar Iva Hoxha.

Vetë koreografja Iva Hoxha, në fillim ka treguar sesi ajo ka emigruar në Amerikë kur ishte vetëm 15 vjeçe dhe se ka nisur që të mësojë vallëzimin nga gjyshi i saj, diçka që fillimisht kishte qenë e vështirë për të dhe që ajo e kishte konsideruar si të dalë nga moda.

Nuk e dija anglishten, kur kam ardhur në Amerikë, prandaj mënyra ime e komunikimit me njerëzit ka qenë përmes vallëzimit”- ka treguar Hoxha, duke theksuar se pikëpamja e saj mbi vallëzimin tradicional pastaj ka ndryshuar dhe është krenare që këtë valle po e shfaq para publikut.

Clark University Gala 2017 Albania

Albania was represented at the annual Clark University Gala event, danced by Albanian and American students. Watch the performance below which includes music from Vallja e Rugoves and Etnon's Shqip Dance, choreographed by Gala host Iva Hoxha. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱Shqiperia u perfaqesua ne evenimentin e Clark University Gala nga studente amerikane dhe shqiptare. Ndiqeni performancen qe perfshin muzike nga Vallja e Rugoves dhe Etnon – Etno Engjujt Shqip Dance, koreografia nga Iva Hoxha. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱

Posted by Team Albanians on Friday, April 14, 2017

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej