Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Spektakël në qiejt e botës, ja si u pa superhëna në Tiranë

Nga Klodiana 0

Shikuesit e qiellit në të gjithë botën vështruan këtë të mërkurë një femon të rrallë qiellor të quajtur “Superhëna e gjakut blu”.

Një kombinim i eklipsit hënor, hënë e gjakut dhe super hëna ishte e dukshme në hemisferën perëndimore për herë të parë në 152 vjet.

Njerëzit në Australi, Azi dhe pjesë të Rusisë panë një shkëlqim hënor trefish më të madh se i zakonshmi gjatë lindjes së diellit më 31 janar, ndërsa shfaqja nisi në Amerikën e Veriut në orën 5:51 të paradites.

NASA parashikoi se vendet më të mira për të parë të gjithë shfaqjen qiellore ishin Kalifornia dhe Kanadaja perëndimore. Fenomeni i një “superhëne” ndodh kur një hënë e plotë bie në të njëjtën kohë si perigja e saj, e cila është pika më e afërt e orbitës së hënës me Tokën. Ky fenomen i rrallë u pa edhe në vendin tonë. LSA sjellë foto spektakolare të Super hënës së gjakut blu.
27653521_390786448013864_802916802_o

 

 

27707753_390786444680531_180280945_o

27604062_390786418013867_1623743254_o

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej