Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Skocia drejt shkëputjes nga Mbretëria e Bashkuar

Nga Klodiana 0

Newly appointed SNP leader Nicola Sturgeon gestures to the audience during her speech at the annual party conference at Perth Concert Hall, Scotland.

Skocia drejt një referendumi të dytë për pavarësin, për largimin e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

Konsultat mbi planin për ndërmarrjen e një referendumi të dytë për pavarësi do të zhvillohen javën e ardhshme. Konfirmimin për lajmin e ka bërë të ditur kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon, duke shënuar kështu hapin e parë drejt një votimi të dytë.

“Skocia gëzon të drejtën për të ndjekur një tjetër rrugë, nëse nuk do të lejohet të mbrojë interesat e saj “brenda Mbretërisë së Bashkuar”, është shprehur Sturgeon.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>