Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Shpëtim Idrizi: Kthimi i emigrantëve, turpi i Greqisë

Nga Media 0

Shteti grek duhet të mësohet me idenë se ne shqiptarët nuk jemi vasalë të tyre, por marrëdhëniet mes dy vendvee duhet të jenë të ndërsjellta për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura ku përfshihet edhe Çështja Çame.

Kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, e ka cilësuar të turpshëm qëndrimin e Greqisë për kthimin e emigrantëve shqiptarë në kufi. Duke e cilësuar si një politikë hakmarrëse për zhvillimet e  fundit mes dy vende, ashtu siç ndodhte në vitet 1993-1995, kur Greqia kthente shqiptarët përmes operacionit “fshesa”, sa herë kishte probleme mes dy vendeve. Idrizi i kujton palës greke se nuk ka asnjë rrugë tjetër, veçse ta pranojë Shqipërinë si shtet fqinj, me të cilin do t’i duhet të pranojë zgjidhjen e disa problemeve ku përfshihet edhe Çështja Çame.

Në një intervistë për IN TV, Idrizi flet edhe për reagimet e kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule, për të cilin thotë se ka zgjedhur shpesh të jetë zëdhënës i qarqeve ekstremiste greke kundër Shqipërisë.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej