Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Shkodër, mësuesit ngrihen në protesta për skemën e re të pagesës

Nga Ejona 0

shkoderr

Dhjetëra mësues në Shkodër janë ngritur në protesta kundër heqjes së pagës bazë.

Mësuesit nuk janë dakord me skemën e re të pagesës sipas orëve mësimore. Kreu i sindikatës së Arsimit shprehet se kjo skemë vlerësimi është absurde dhe se kjo është një papërgjegjësi e Ministrisë së Arsimit.

Peraj: “Të na rikthehen lekët e ndaluara. Ministria e Arsimit e papërgjegjshme. Nga këto praktika të Ministrisë prej 1300 mësues. Shkollat janë fryrë me mësues për qëllime të tjera.”

Sot ministri i Financave Arben Ahmetaj deklaroi se mësuesve do tu rritet paga me 10 %.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>