Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

ShBA- Shteti Islamik përdor qytetarët si mburoja

Nga Klodiana 0

ShBA ka akuzuar militantët e Shtetit Islamik se po përdorin qytetarët e thjeshtë si mburoja për t’i bërë ballë sulmeve të forcave ushtarake të Irakut të cilat mbështeten nga koalicioni ndërkombëtar anti-ISIS si dhe grupimet kurde në operacionet për çlirimin e qytetit të Mosulit.

Lluftetarët  ISIS formojnë një autokolonë për të braktisur një territor ku pas përplasjeve të armatosura e kanë humbur betejën. Megjithatë, në vend të të dorëzohen, ata detyrojnë qytetarët që të rrethojnë grupimin e tyre, për t’i detyruar forcat kundërshtare që të mos sulmojnë.

operacioni për të çliruar Mosulin nga Shteti Islamik është paralajmëruar më herët edhe nga Organizata e Kombeve të Bashkuara

afro 700.000 qytetarë jetojnë në zonat ku po zhvillohen luftimet.

161017031218-11-mosul-1017-restricted-exlarge-169 161017031225-14-mosul-1017-restricted-exlarge-169 161017033538-19-mosul-1017-exlarge-169 161018155530-02-mosul-1018-restricted-mosul-gallery-exlarge-169 161018185441-07-mosul-1018-exlarge-169 161018185912-09-mosul-1018-restricted-exlarge-169 161018185948-10-mosul-1018-exlarge-169

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej