Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Rama: Dakordësia me FMN, përgjigje kritikëve

Nga Klodiana 0

Kryeministri Edi Rama, ka deklaruar se reformat e thella të ndërmarra nga qeveria e tij po fillojnë të japin këto rezultate:

1. Hera e parë që 100 milionë dollarë jepen në një buxhet të vetëm vjetor për rritje rrogash e pensionesh;
2. Rrogat e pensionet rriten për herë të parë duke ulur ndjeshem borxhin publik;
3. Borxhi Publik ulet ne 69.1% të PBB, paralelisht me rritjen e rrogave e të pensioneve;
4. Defiçiti ulet në -2%, më i ulëti në historinë e financave publike (deri sot më i ulëti në 25 vjet, ishte -3.1%);
5. Defiçiti primar plus 0.7%, më pozitivi në historinë e financave publike të 25 vjetëve të fundit;
6. Rritja ekonomike shkon në afro 4% (në 2013 ishte nën 1%).

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej