Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Një botë hapet me mendje të hapura (video)

Nga Skenderi 0

Nuk do të kishte ekstremizëm në botë, nëse njerëzit do të dinin se cila është prejardhja e tyre. Kush do të ishte aq i marrë, sa  të mendonte diçka si, “raca e pastër?

A do të guxonit ta bënit ADN-në tuaj të etnicitetit, prejardhjes?

Kjo është pyetja që u është bërë disa njerëzve nga një grup shkencëtarësh, të cilët  kanë pranuar që ta bëjnë këtë eksperiment.

Të gjithë individët e përfshirë në eksperiment flisnin me superlativa për prejardhjen dhe origjinën e tyre, sa thonin që jam 100 % nga ky vend, jam më i mire së ju të tjerët, ndiheshin krenar aq sa i lejonin vetes të urrenin dikë nga një shtet apo kombësi tjetër.

Por, dy javë më vonë, kur erdhën përgjigjet e eksperimentit të gjithë u habitën, sepse asnjë nuk ishte nga ai vend që thoshte 100 %, por prejardhja e tyre ishte nga shumë vende të rruzullit.

Me lotë në sy njëra nga vajzat që u mor në eksperimet thotë: “Nuk do të kishte ekstremizëm në botë, nëse njerëzit do të dinin se cila është prejardhja e tyre. Kush do të ishte aq i marrë sa të mendonte diçka si raca e pastër”.

Për më tepër ndiqni videon më poshtë se si njëra nga vajzat zbulon se ajo ka një të afërm brenda sallës, njërin nga të eksperimentuarit.

Le ta hapim botën tonë.nga Çmendina.info

Posted by Mesazhi.com – VIDEO on Friday, November 25, 2016

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej