Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Lushnje, rishfaqet sëmundja e gjedhit

Nga Rexhina Biba 0

Veterinerë dhe përfaqësues të Ministrisë së Bujqësisë ishin në Rrapez të Lushnjes, fshati ku janë prekur nga dermatoza nodulare më shumë se gjysma e gjedhëve.

Kryeveterineri Edi Ferro dhe zv.ministri Roni Telegrafi siguruan fermerët që çdo kafshë e ngordhur nga sëmundja e gjedhit do të dëmshpërblehet kokë më kokë me një tjetër bagëti.

 

Zyrtarët e Ministrisë u bënë thirrje fermerëve të matrikulojnë bagëtitë që të ketë një evidencë e qartë e numrit të gjedhit që ka zona e Myzeqesë. Ndërkohë këtë periudhë sëmundja e dermatozës nodulare ka njohur një rishfaqje në zonat fushore, ku temperaturat janë më të larta.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej