Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Hapet Samiti i Diasporës Shqiptare

Nga Klodiana 0

Pritet të nis mbrëmjen e sotme në Tiranë Samiti i Diasporës, i cili ka në fokus zhvillimin ekonomik, në turizëm dhe kulturë.

Mësohet se pritja për Samitin do bëhet në Pallatin e Brigadave. Ndërkohë, në orën 20:00 është parashikuar pritja nga kryeministri Edi Rama.

Pohohet se në këtë event do të marrin pjesë mbi 600 shqiptarë, që përfaqësojnë diasporën e hershme, por edhe atë të re. Samiti mbahet nën kujdesin e kryeministrit Edi Rama, bëjnë me dije se të ftuar për të folur përpara dërgatës shqiptare nga rreth 40 vende të botës, janë edhe Presidenti Bujar Nishani dhe kryetari i opozitës, Lulëzim Basha.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej