Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

E quajtën “përbindësh” për shkak të syve! E vërteta e 8-vjeçarit

Nga Media 0

Abushe është një fëmijë 8-vjeçar nga Etiopia. Këtu s’ka asgjë të veçantë, por nëse i shikoni sytë e tij të shndritshëm është e pamundur që të mos ju ngelë në mendje. Ngjyra e tij ngjan sikur të ishin sy plastik, madje në fshatin e tij për njëfarë kohe e kanë quajtur “përbindësh”.

Megjithatë Abushe vuan një sindrome “Waardenburg” dhe një nga karakteristikat e kësaj sindrome është hapësira anormale mes syve dhe shpesh ka një pigment special në irisin e syrit.

Ky fenomen është i rrallë dhe zakonisht i prek fëmijët me lëkurë të zezë siç janë në Etiopi. Abushe jeton në fshatin Jinka të Etiopisë Jugore dhe çrregullimi i tij gjenetik i ka shkaktuar edhe shurdhim të herëpashershëm në masa të ndryshme.

/kidstime/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej