Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota."

- At Gjergj Fishta   

Dorëzohet Greqia/ Kotzias: Më 12 dhjetor, KE miraton rekomandimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Nga Media 0

Ministri i Jashtem i Greqise, Nikos Kotzias, duke folur gjate nje konference te perbashket shtypi me Ministrin e Jashtem Ditmir Bushati. Kotzias ndodhet per nje vizite zyrtare ne Tirane./r/n/r/nGreek Foreign Minister Nikos Kotzias during a press konference with Albanian Foreign Minister Ditmir Bushati, after their meeting in Tirana on July 15, 2015. AFP PHOTO/GENT SHKULLAKU

Ministri i Jashtëm grek: Tirana ishte e trembur dhe kishte një perceptim se hapja e negociatave do të ishte diçka e thjeshtë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Niko Kotzias tha për Hofftington Post, se në 12 dhjetor, Këshilli Europian do ta miratojë rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Ministri i Jashtëm i Greqisë, tha gjithashtu se do të jenë pesë prioritet që do të përcaktojnë datën për hapjen e negociatave, duke theksuar se ende nuk ka një datë fikse për hapjen e këtyre negociatave.

“Tirana do të marrë një lajm pozitiv për çeljen e bisedimeve me Bashkimin Europian. Por, Shqipëria duhet të ketë parasysh edhe pesë kritere thelbësore. Shqipëria kishte një perceptim se hapja e negociatave do të ishte diçka e thjeshtë. Por, nuk do të ketë një datë fikse në lidhje me afatin kohor për negociatat”-tha Kotzias.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>