Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Dita Botërore e Buzëqeshjes/ “Të përmirësojmë botën duke falur buzëqeshje në çdo kohë”

Nga Rexhina Biba 0

14572573_256357061426854_1855533317_o

Dita Botërore e Buzëqeshjes është iniciuar dhe krijuar nga Harvey Ball, një artist komercial nga Worcester, Masaçusets. Harvey Ball është bërë i famshëm pasi ka krijuar “Smiley Face” (fytyrën e buzëqeshur) në vitin 1963.

Dita e parë Botërore e Buzëqeshjes u mbajt në vitin 1999 dhe është kujtuar çdo vit pasardhës. Pasi Harvey vdiq në vitin 2001,u krijua  fondacioni “Harvey Ball për Ditën Botërore të Buzëqeshjes” për të nderuar emrin dhe kujtimin e tij. 14593414_256357054760188_1072094235_n

Motoja e Fondacionit buzeqeshjes është “Të përmirësojmë botën duke falur buzëqeshje në çdo kohë”. Ndërsa mesazhi i Ditës Botërore të buzeqeshjes 2010 është “Bëj një akt mirësie. Ndihmo një person të buzëqesh”.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>