Zoti im nuk mund të jetë Zoti yt

Duhet të lëçisni

Komiteti për Covid mblidhet nesër, paralajmërohen kufizime ekstreme

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për media ka paralajmëruar se nesër Komiteti për vlerësim dhe koordinimin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të...

Të bëheshe ministër dhe ti pështyje.. mu në zemër

Nga Anila Hoxha Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë ne...

Aksident i trefishtë në Rinas, plagosen 6 persona, nisen me urgjencë drejt spitalit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Fushë-Prezë mbrëmjen e sotme, ku janë përfshirë 3 automjete. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar 6 shtetas me...

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor. Ky vendim vjen pas shpalljes së...

Nga Matilda Omeri

I jam drejtuar atij me gjuhën e Dodonës, atëherë kur

zotat e mi për ty ishin

barbarë.

E folur kam me ta të njëjtën gjuhë që flas edhe sot,

ashtu si dikur nëpër tempuj e “klisha”.

Fush’ e Zonjës flet ende me gjuhën time,

ende atje tutje në thellësitë e saj, sirenat

me të njëjtën gjuhë këndojnë.

Me të njëjtën gjuhë Odise plisbardhi

i lutej zotave ta kthenin sërish midis

itakasve të tij,

të cilët buzë brigjeve të Jonit, me ligje qanin prijësin e tyre.

E të njëjtën gjuhë fola kur isha Thesproti, Epir a Çamëri.

Gjuha ime nuk mund të jetë gjuha jote.

Gjuha ime jam unë

e rrjedh nëpër mijëvjeçarë me Thyamisin tim,

i cili më dha emër nga emri i tij,

më gjen të shkruar guackave të maleve

të Pindit, brigjeve të Akeronit e Llurit.

Jam mëma që i dhashë jetë të tjerave,

andaj qëndroj e vetme në atë trung.

Sa shumë më ke marrë, rrëmbyer,

plaçkitur, vjedhur!

Sa shumë gjurmët e lëna nëpër tokë e

gurë je munduar t’mi tjetërsosh!

M’i more luftrat e i bëre të tuat, por trimat jo;

ata flisnin e flasin gjuhën time.

M’i more zotat por lutjet jo;

ato dëgjoheshin e dëgjohen tek Hyji i

qiejve në gjuhën që ai vetë më dhuroi.

M’i more këngët e valet, por jo dot gurrën

e pashtershme nga burojnë

trajtat dhe format janë të miat, unike si

vetë populli që i krijoi.

M’i preve pemët e voruas tim,

por rrënjët i futa në bohçenë e mërgimit

tim të dhimbshëm e me vete i mora.

Mbjellur janë sot në një dhe pak më larg

Jonit e ullinjve,

por plot sytha e lule,

e rritur janë me ato “milëra fjalë të gluhës së Perëndisë”.

Veç bën mirë ta dish,

çka qenë e imja, një ditë, e imja

do të bëhet sërish.

E nga thellësitë e asaj toke, nga

thellësitë e kohërave dhe shpirtit,

do të ketë gjithnjë një zë që “shkip” do të

më pëshpërisë:

“Uratën time të Perëndisë paç moj bilë”!

Tetor 2020

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Komiteti për Covid mblidhet nesër, paralajmërohen kufizime ekstreme

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për media ka paralajmëruar se nesër Komiteti për vlerësim dhe koordinimin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të...

Të bëheshe ministër dhe ti pështyje.. mu në zemër

Nga Anila Hoxha Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë ne...

Aksident i trefishtë në Rinas, plagosen 6 persona, nisen me urgjencë drejt spitalit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Fushë-Prezë mbrëmjen e sotme, ku janë përfshirë 3 automjete. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar 6 shtetas me...

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor. Ky vendim vjen pas shpalljes së...

Specialisti: Mos u afroni në brigje, pritet një tjetër cunami! Prefekti i Izmirit: Shteti është në këmbë

Pas situatës së krijuar nga tërmeti i fuqishëm ne Turqi, Presfekti i Izmirti deklaroi se qytetarët duhet të bashkëpunojnë për menaxhimin e kësaj situate...