Shfaq rezultat për:

Isa boletini–gazetarit të Daily Telegraph: Gjithë jetën time, deri në çlirim apo në vdekje, do luftoj serbët, grekët, malazezët, italianët, austriakët

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar, të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me intervistën e patriotit...

Intervista e Ismail Qemalit në nëntor 1915: Lufta është profesioni i preferuar i shqiptarit

Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në ballinë, intervistën e zhvilluar me atdhetarin dhe ish-udhëheqësin politik shqiptar, Ismail Qemalin,...

Dokument i vitit 1830 / Kënga e rrallë e marinarëve ilirë për bukuroshet e tyre

Nga  Aurenc Bebja °, Francë –  24 Maj 2017 Në librin me titull « Le Chansonnier des grâces : avec la musique gravée des airs nouveau », botuar...

Le Temps 1913: Kongresi shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqipërisë së Madhe

Të hënën e 3 marsit 1913, gazeta franceze "Le Temps" , në faqen nr. 2 të saj, i ka dedikuar një hapësirë të veçantë...

Shkrimi i 1877: A kanë të njëjtën origjinë korsikanët dhe shqiptarët?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Mars 2017 Në librin e Charles de Susini "La Corse et les Corses, Opinions et Documents", botuar në Paris...

Le Galois, 5 shtator 1928: Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?

Nga Aurenc Bebja*, Francë - 1 Mars 2017 Në gazetën franceze, “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, në faqen e saj n° 2, gjejmë...

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë - 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave...

Shtatë pikat e errëta të Rezolutës së Parlamentit Europian ndaj politikanëve dhe qeverisë shqiptare

Nga Aurenc Bebja, Francë - 17 Shkurt 2017 Rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën...

Viti 1888 / Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë - 14 Shkurt 2017 Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin "Les Rives Illyriennes - Brigjet Ilire", botuar në...

Lidhja e Prizrenit: Thesalia, Epiri, Shqipëria aktuale, ja pra kombi shiptar,  jemi 3 milion shpirtra

Mediat Britanike në vitin 1880, kur shpallej pavarësia e Shqipërisë: Atdheu ynë duhet të jetë i lirë, i pavarur dhe i qeverisur nga një...

Lajmet e fundit

Rënie temperaturash dhe reshje bore, parashikimi i motit për sot

Nga temperatura të ulëta dhe ngrica do të karakterizohet moti në vendin tonë ditën e sotme. Sipas MeteoAlb bregdeti dhe zonat e ulëta vijojnë me kthjellime dhe...

Me qese akulli në tendinën e Akilit, dëmtimi i Ibra-s frikëson tifozët

Ibrahimovic u largua nga fusha në minutën e 25′ të takimit Milan-Juventus. Ai u detyrua të zëvendësohej për shkak të një problemi duke habitur...

Vijon acari, e marta shënon ditën më të ftohtë, moti ‘zbutet’ të premten

Dita e martë pritet të jetë dita më e ftohtë e javës dhe e muajit. Nesër temperaturat do të vijojnë të zbresin, por të...

A po mendonte për Çelsin teksa krijonte panik në mbrojtjen e Sitit? Ja si përgjigjet Broja

Armando Broja ka qenë i jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Mançester Sitit. Madje Broja ka marrë komplimente edhe nga Pep Guardiola i cili vlerësoi sulmuesin...

Aksident në Vlorë, “Benzi” përplaset me motorin

Një aksident ka ndodhur këtë mbrëmje në rrugën Kosova në Vlorë. Burime zyrtare të policisë bëjnë me dije se automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin...