KATEGORI

Sjellja e mot motit

Sikur t’ isha djalë

Nji grishje Nga: Qemal DRAÇINI, "Fryma", Kallnur 1944 Veprimtarija mendore e grues âsht një faqe e shum kandshit të kulturës së të gjitha vendeve oksidentale....

Himarioti që u zgjodh kryetar i Argjentinës

Nga Arben Llalla Shqiptarët historikisht kanë bërë karrierë personale në shumë vende të botës, ata ishin të parët më Egjipt, kryetar shteti të Rumanisë, Italisë,...

Elita Shqiptare, detyra dhe përgjegjësija e sajë

Lumo SKENDO ELITE thuhen njerës të zgjedhur, po të zgjedhur vetëm, jo prej dokujt. Mê mirë t' u themi të çquar, me një cilësi që...

Kritika e Martin Camaj për poezitë e Kadaresë

Nji shikim poezis të vjetit 1957 në Shqipni Nga:Martin Camaj Cilido që ka jetue larg Shqipnis gjatë këtyne vjetve të fundit dhe befas ballafaqohet me botimet...

Majat e Shalës

Libri i Rose Wilder Lane, amerikanës që bashkë me mikeshën e saj britaniken, Mosley Williaims, shkelën majat e larta të malësisë së Dukagjinit në vitin...

Ligjirata e Prof. Franz Babinger mbi Konstantin Arianit Komnenni

Martin Camaj “SHÉJZAT” Masr-Prill 1960 Historiaku zâmadh i Universitetit të Münebenit, Prof. Franz Babinger, me 28 mars 1960 mbajti n'Universitet të Romës nji konferencë dituniplote mbi...

Për historin e Shqipërisë

Lumo SKENDO Në qoftë se historija e shkruar është thesari mê i math i një populli, trashëgimi i lënë prej gjysh dhe stërgjyshvet' tij, atëhere...

U bâ Shqipëria, tani duhen bërë Shqipëtarët

  "Përlindja", nr 8, korrik 1914 U bâ Shqipëria, thotë dikush tani duhen bërë Shqipëtarët. Ka më shumë kupëtim kjo fjalë, pas mendimit e ati që...

Komi shqyptaar âsht, por nuk din me thânë ‘‘jam”;

Kur te mlidhen gjith forcët intelektuale t'ktii komit edhè t'i vîhen punës, atherë âsht uzdajë për Shqypnië. Se vetem njerz të kulturës e t'...

Njoftime historike dhe gjeografike mbi Çamerinè

"Fryma" vjeti i I, Fruer 1944, numri i II "Mbi shkrepat e Salit dhe gjaté brigjevet té Pares jetojné burra qé vetêm nanat e vjetra...

Lajmet e fundit

Përhapja e variantit Delta, Greqia rrezikon mbylljen e ishujve turistikë

Autoritetet greke po mendojnë vendosjen e kufizimeve të reja madje dhe mbylljen e disa ishujve turistikë në vend. Shkak për këtë është rritja e...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Shërbimet e Policisë vijojnë monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu...

Fluks automjetesh drejt bregdetit, Policia Rrugore-shoferëve: Shmangni qarkullimin brenda Vlorës

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të shmangin qarkullimin brenda qytetit të Vlorës dhe të përdorin BYPASSI-in duke u futur...

I mori varësen me forcë, arrestohet i riu i shpallur në kërkim për disa grabitje në Shkodër

29-vjeçari K.A., banues në lagjen “Partizani”, në Shkodër ka rënë prangat e policisë pasi i mori më forcë varësen nga qafa një qytetareje në...

Shpërthimi i zjarreve në Turqi, qeveria evakuon turistët

Turistët janë evakuuar nga plazhet në jug-perëndim të Turqisë,  pasi shpërthimi i zjarreve po kërcënon tashmë hotelet dhe shtëpitë përreth. Anijet bregdetare turke –...