KATEGORI

Sjellja e mot motit

Gurët shqiptarë mbi Eduard Lear

Elbasan 1848/ “Tek vizatonte sendet e afërt dhe të largët, populli, ca nga ca, nisi të mblidhet rreth tija dhe duke parë pikturën, filloi...

Shkodër 1928/ Kur Kel Marubi i kërkonte Ahmet Zogut borxhin për fotografitë e papaguara

“Më fal Zoti Kryeministër për besdin qi jam tu Ju dhanun, por besa Zotit gjindemi gushtë e gushtë fort” Të jesh artist apo intelektual nuk...

Divorci/ Kur At Gjergj Fishta dilte kundër Ahmet Zogut

Kundërshtitë mes katolikëve dhe myslimanëve për divocin në vitet '30 Përmes një letre drejtuar Ahmet Zogut, kleri katolik në vitet '30 shprehet kundër divorcit. Ishte koha...

Si e “fotografoi” Lumo Skendo Shqipërinë e sotme

Në rubrikën “Duke shfletuar një librë” në revistën e tij “Diturija”, Lumo Skendo në një shkrim të gjatë për librin  “Dy vagabondë në Shqipëri”...

Refugjatët hebrenj të dëbuar nga vendet arabe (Foto)

Historia e popullit hebre ka njohur shumë vuajtje në historinë e tyre, por një nga dramat më të mëdha është largimi i tyre nga...

Humbja e Gjergj Fishtës … në domino dhe një poezi satirike

Dhimitër Berati dhe historia e poezisë që PjetëArbnori ia dha Arkivit të Shtetit Ish-kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Pjetër Arbnori i njohur për pasionin e...

Ilustrimet e Edit Durham tek “Beteja për Shkodrën”

“Beteja për Shkodrën”, titullohet njëri nga librat e Edit Durham, botuar më 1914, krahas fotove është e mbushur plot me ilustrime që thonë po aq...

“Vargje për Ilirinë”, poezitë e Hary Fultz për Shqipërinë

Një këmbë në lashtësi e tjetrën nga e ardhmja Është rasti më i qartë sesi një njeri i vetëm (qoftë dhe i huaj) mund të...

Sikur t’ isha djalë

Nji grishje Nga: Qemal DRAÇINI, "Fryma", Kallnur 1944 Veprimtarija mendore e grues âsht një faqe e shum kandshit të kulturës së të gjitha vendeve oksidentale....

Himarioti që u zgjodh kryetar i Argjentinës

Nga Arben Llalla Shqiptarët historikisht kanë bërë karrierë personale në shumë vende të botës, ata ishin të parët më Egjipt, kryetar shteti të Rumanisë, Italisë,...

Lajmet e fundit

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Naomi Campbell i habit të gjithë, nënë për herë të parë në moshën 50-vjeçare (foto)

Supermodelja Naomi Campbell i ka surprizuar të gjithë ditën e sotme teksa ka zbuluar se është bërë nënë për herë të parë. Naomi ka...