KATEGORI

Sjellja e mot motit

Pellazgët shpikën shkrimin dhe alfabetin e parë në botë

Autorë: Luftulla Peza - Iljana Peza Në historinë e alfabetit si më i vjetër përmendet ai egjiptian, krijuar rreth vitit 2900 p.e.s. Nga ky më...

27 mars 1913/ Masakra e Selanit, nisja e genocidit në Çamëri (video)

Më 27 mars të këtij viti u mbushën, 103 vjet nga dita e tragjedisë së madhe kur u vranë krerët e çamërisë në Përroin...

Artan Shkreli: Ja harta që sqaron grekofilët për Çështjen Çame

"Besoj dhe se greku i thjeshtë ka ndopak vrarje ndërgjegje për si qarqe të caktuara i kanë trajtuar çamët gjatë gjithë shek XX” Studiuesi Artan...

Do të jem përherë me ty…

Letra e Milada Horakova për vajzën 16-vjeçare një natë para ekzekutimit nga regjimi komunist “Dhe kur të luani bashkë në piano, luaj arien nga Martha:...

Tiranë-Durrës…me kuaj. Reportazhi i sjellë në shqip nga Asdreni

Eshtë ndoshta njëri prej reportazheve më të hershëm të botuar në publicistikën shqiptare. Ka shumë të ngjarë të jetë marrë nga një gazetë apo...

Një qytet dhe shumë kisha me emrin Shën Albani

Nga Arben Llalla Për herë të parë emrin Alban na e tregon gjeografi i lashtë Klaud Ptolemeu, por faktet e fundit tregojnë se këtë emër...

Harta ruse/ Ja sa e madhe ishte Shqipëria në vitin 1881

Harta e mëposhtme është publikuar në rrjetet sociale, ndërsa është shfaqur si hartë e vjetër, e cila sipas publikuesve të fotos është hartë ruse. “Përveç...

Kalashët ose ilirët e Pakistanit

Nga Fatos Salliu Është provuar shkencërisht se Kalashët e Pakistanit kanë prejardhje nga Europa Jugore. Disa e lidhin me dyndjet e ushtrive të Aleksandrit të...

Gurët shqiptarë mbi Eduard Lear

Elbasan 1848/ “Tek vizatonte sendet e afërt dhe të largët, populli, ca nga ca, nisi të mblidhet rreth tija dhe duke parë pikturën, filloi...

Shkodër 1928/ Kur Kel Marubi i kërkonte Ahmet Zogut borxhin për fotografitë e papaguara

“Më fal Zoti Kryeministër për besdin qi jam tu Ju dhanun, por besa Zotit gjindemi gushtë e gushtë fort” Të jesh artist apo intelektual nuk...

Lajmet e fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 26 shtator 2021

Dashi Dita në vazhdim duhet të jetë e shkëlqyer. Ju prireni të punoni me një energji të pakrahasueshme me shenjat e tjera, dhe sot do...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://www.youtube.com/watch?v=S4nvAymiDjo

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...