KATEGORI

Sjellja e mot motit

Shën Kozmai kundërshtar i Greqisë së Lashtë e i gjuhës shqipe

Shën Kozmai: Cilido i krishterë, burrë apo grua, që më premton se brenda në shtëpi nuk do flasë shqip, le të ngrihet në këmbë...

Shenjtorja shqiptare që i luten serbët

Nga Arben Llalla Shqiptarët janë një popull euforik, me ndjenja të forta emocionale dhe tolerant, të cilët nuk janë kujdesur shumë për të shkruar historinë...

Pellazgët shpikën shkrimin dhe alfabetin e parë në botë

Autorë: Luftulla Peza - Iljana Peza Në historinë e alfabetit si më i vjetër përmendet ai egjiptian, krijuar rreth vitit 2900 p.e.s. Nga ky më...

27 mars 1913/ Masakra e Selanit, nisja e genocidit në Çamëri (video)

Më 27 mars të këtij viti u mbushën, 103 vjet nga dita e tragjedisë së madhe kur u vranë krerët e çamërisë në Përroin...

Artan Shkreli: Ja harta që sqaron grekofilët për Çështjen Çame

"Besoj dhe se greku i thjeshtë ka ndopak vrarje ndërgjegje për si qarqe të caktuara i kanë trajtuar çamët gjatë gjithë shek XX” Studiuesi Artan...

Do të jem përherë me ty…

Letra e Milada Horakova për vajzën 16-vjeçare një natë para ekzekutimit nga regjimi komunist “Dhe kur të luani bashkë në piano, luaj arien nga Martha:...

Tiranë-Durrës…me kuaj. Reportazhi i sjellë në shqip nga Asdreni

Eshtë ndoshta njëri prej reportazheve më të hershëm të botuar në publicistikën shqiptare. Ka shumë të ngjarë të jetë marrë nga një gazetë apo...

Një qytet dhe shumë kisha me emrin Shën Albani

Nga Arben Llalla Për herë të parë emrin Alban na e tregon gjeografi i lashtë Klaud Ptolemeu, por faktet e fundit tregojnë se këtë emër...

Harta ruse/ Ja sa e madhe ishte Shqipëria në vitin 1881

Harta e mëposhtme është publikuar në rrjetet sociale, ndërsa është shfaqur si hartë e vjetër, e cila sipas publikuesve të fotos është hartë ruse. “Përveç...

Kalashët ose ilirët e Pakistanit

Nga Fatos Salliu Është provuar shkencërisht se Kalashët e Pakistanit kanë prejardhje nga Europa Jugore. Disa e lidhin me dyndjet e ushtrive të Aleksandrit të...

Lajmet e fundit

PD dorëzoi në KAS dosjet voluminoze për shkeljet zgjedhore, zbardhen pretendimet e selisë blu

Partia Demokratike ka dorëzuar në KAS 10 dosjet voluminoze për shkeljet e pretenduara elektorale në 9 qarqe të vendit, konkretisht për Kukësin, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin,...

“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë...

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...