KATEGORI

Sjellja e mot motit

Johann Georg Von Hahn, shpëtuesi i “Abecesë Shqipe” të Dhaskal Todrit

“Shënimet përmi shkrimin e vjetër Pellazgjit” Nga Arben Llalla Një nga studiuesit e shquar të gjuhës shqipe ka qenë austriaku Johann Georg Von Hahn (1811-1869), i...

Sami Frashëri mbi Çamërinë dhe të vërtetat e pamohueshme

Të vërtetat që janë thënë nga apostujt e Rilindjes sonë Kombëtare, janë të vërtetat që burojnë nga realiteti i pakontestueshëm që u bënë njëherazi...

Odise Andruço nga Çamëria, heroi i revolucionit që u vra si “tradhëtar”

Odise Andruço (1790-1825): “Ç’turp për një trim që i kishte bërë vendit të tij shumë shërbime të shkëlqyera, të katandisej, të dilte dhe të...

Preveza e Çamërisë në muralen e Pallatit Pitti në Firenze

Në Pallatin Pitti (Palazzo Pitti) në Firenze, më saktë në Sala di Bona gjendet muralja me titullin “La conquista di Prevèsa” e piktorit të...

E vërteta për fjalorin katër gjuhësor të Dhanil Mihal Adham Haxhiu (1754?-1822?)

I fshehur nëpër arkivat e Sofjes, Athinës dhe Londrës për rreth 200 vjet. Për këtë fjalor-ushtrimesh nuk u fol në lidhje me përmbajtjen e...

A mos vjen nga Shqipëria? Eni vjen pej Çamërie, me këto milëra fjalë e me gluhë perëndie?

Vargje, ku përshkruhen madhërishëm krahinat e të gjitha trojeve shqiptare. 27.al i kthehet shpesh figurave të mëdha të kombit shqiptar për të risjellë për...

Bajram e Qerim Haxhiu një jetë për çështjen kombëtare shqiptare

Familja Haxhiu është një nga familjet e vjetra lushnjare. Sigurisht që sapo dëgjon këtë mbiemër të vjen së pari në mendje emri i një...

Shën Kozmai kundërshtar i Greqisë së Lashtë e i gjuhës shqipe

Shën Kozmai: Cilido i krishterë, burrë apo grua, që më premton se brenda në shtëpi nuk do flasë shqip, le të ngrihet në këmbë...

Shenjtorja shqiptare që i luten serbët

Nga Arben Llalla Shqiptarët janë një popull euforik, me ndjenja të forta emocionale dhe tolerant, të cilët nuk janë kujdesur shumë për të shkruar historinë...

Lajmet e fundit

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht të paligjshme

Agjencitë qeveritare kineze përfshirë rregullatorin e letrave me vlerë të vendit dhe Bankën Popullore të Kinës (PBOC) thanë në një deklaratë të Premten se...