KATEGORI

Sjellja e mot motit

Shqiptarët e harruar të ishullit grek Samos

Nga Mihalis Ntinopoulos (Mihal Dino) Samos është një ishull grek pranë Turqisë dhe në jug të Izmirit. Nuk dihet gjerësisht, por gjatë fillimit të shekullit...

Çfarë shkruhej në unazën Pirros së Epirit: Njeriu që bëhet tiran me forcë, meriton të kthehet në skllav

Nga Nevila Dervishi Pirro, Mbreti i Epirit (319-272 p.K.), një territor që shtrihej në zona përgjithësisht të banuara nga ilirët dhe më tej nga pasardhësit...

Arvanitët, themeluesit e Greqisë së re

Mitet e historiografisë greke Nga Arben Llalla Në fillim të vitit 1993, gjatë qëndrimit tim në Greqi, pata mundësipër t’u marrë me studimin e historisë së...

Zbulohet porti antik i liburnëve, i fundosur në Kroaci

Arkeologët në Kroaci kanë zbuluar një port antik të zhytur nën ujë në perëndim të Detit të Novigradit, rrëzë maleve Velebit. Gjetjet arkeologjike pritet të...

Lapot – vrasja e prindit te serbët

Shkruan Fahri Xharra “Një zakon morbid i serbëve, kur prindi (babai) i mbushte 60 vjet, i biri i tij e merrte me veti dhe dërgonte...

Dashnia, erosi e orgjitë e gjyshërve tanë/ Vlora Nikçi permbledh “Këngët Erotike Popullore” (film)

Aktorja Vlora Nikçi është ngacmuar nga gjyshërit e saj. Ata i këndonin njëri-tjetrit këngë erotike. Bëhet fjalë për malësorët e “rëndë” shqiptarë, të cilët...

Ceremoni rituale në Rekën e Epërme (festa e Shynzherxhit ose e Shën Gjergjit)

Shkruan: Edibe Selimi-Osmani Reka e Epërme ,si veçori traditash shkon me krahinën e Dibrës me qendër qytetin Dibër. Shtrihet në vise malore në rrjedhën e sipërme...

Alfabeti i Kirilit dhe Metodit nuk ishte për serbët

Nga Fahri Xharra Si lindi cirilica e serbëve? Edhe serbët janë të vonshëm sa i përket shkrim-leximit. Pa hyrë në shkrimet dhe botimet e tyre vetëmashtruese...

Përse nuk ka patur shkolla shqipe në periudhën osmane?

Nga Arben Llalla Historiografia shqiptare ashtu si dhe historiografia e fqinjëve tanë grekë, serbë, bullgarë, e të tjerë është e mbingarkuar me Mite, sidomos për...

Aretesi i Durrësit, filozofi që nuk është njohur më parë

Nga Dorian Hatibi* Qyteti i Durrësit përgjatë historisë është shquar për arkitekturën e spikatur, artin, portin dhe veprat e mëdha inxhinierike, por pak jemi njohur...

Lajmet e fundit

Basha i refuzoi ftesën për bashkëpunim, Rama: Shqiptarët duan bashkim

Kryeministri Edi Rama ka vijuar replikën në distancë me kryetarin e opozitës Basha, pas refuzimit që ky i fundit i bëri një ftese televizive...

Liverpuli nuk kalon dot “murin” Real Madrid, skuadra e Zidanit sfidon Çelsin në gjysmëfinale (film)

Nuk ka surpriza! Reali i Madridit kalon në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve. Skuadra e Zinedin Zidan, u mjaftua me një barazim 0-0 në...

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...