KATEGORI

Sjellja e mot motit

Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Vendi ynë parashikohet të jetë në ndikimin e vranësirave të shpeshta, të cilat do të gjenerojnë reshje shiu në pothuajse të gjithë territorin. Pritet...

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vranësira dhe kthjellime do e “mbulojnë” vendin tonë ditën e sotme, kryesisht në zonat  malore. Sipas MeteoAlb në vijim pritet që vranësirat të shtohen duke...

Dëshmitë e panjohura mbi historinë tragjike: “Ju tregoj persekucionin e grave dhe vajzave martire gjatë regjimit komunist”

Publikohen disa pjesë nga libri ‘Kalvari i grave në burgjet e komunizmit’ i autores Fatbardha Mulleti Saraçi, (e mbesa e ish-prefektit të famshëm të...

La Stampa (1916)/ Ismail Qemal beu dhe Esad pasha janë takuar dhe pajtuar në Paris

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Shkurt 2022 “La Stampa” ka botuar, të shtunën e 29 prillit 1916, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me takimin...

In Memoriam Kadrie Kadare

Nga Ilir Nikolla Kadrie Kadare, një intelektuale që arriti gjithçka duke refuzuar ndihmën e mbiemrit Ajo që të gjithë në mjediset e inteligjencies së Tiranës e...

Thirrja e Ismail Qemal Beut për Europën dhe Francën: “Shpëtoni Kombet e shtypura nga regjimi Hamidian!”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shkurt 2022 “Pro Armenia” ka botuar, me 10 nëntor 1901, në f.186-187, një shkrim në lidhje me thirrjen e Ismail Qemalit...

1797/ Kopjet autentike të korrespodencës mes Pashait të Shkodrës dhe Bonapartit

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze “La Clef du cabinet des souverains” ka botuar, me 15 shtator 1797, në ballinë dhe faqen n°2, kopjet autentike të korrespondencës...

“Politikan i vjetër dhe dallaveraxhi”, si e gjurmonte Fan Nolin agjentura e Enver Hoxhës

Nga Hasan Bello Megjith diskursin publik që regjimi komunist mbante ndaj Fan Nolit, në prapaskenë ai kishte një opinion krejt tjetër. Ky personalitet do të...

Proçes-verbali/ Kur “kryqëzohej” ministri i Mbrojtjes Popullore, Kadri Hazbiu

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të...

“Tempo në 1973: Ibrahim Kodra, një jetë për të treguar”

Nga Aurenc Bebja, Francë “Tempo” ka botuar, me 2 dhjetor 1973, në faqen n°85, një shkrim për piktorin e shquar shqiptar Ibrahim Kodrën. Kur Ibrahim Kodra...

Lajmet e fundit

Shqipëria porosit raketa antitank Javelin

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhuara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e...

Scholz: Duhet të jemi të drejtë ndaj Ballkanit Perëndimor

Gjatë një fjalimi në Bundestag, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se nuk do të ketë procedurë të shkurtuar për anëtarësimin e Ukrainës në BE....

Abazoviç: Do të bëjmë çmos për të rregulluar marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Serbisë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ditën e sotme bëri me dije se qeveria aktuale do të bëjë çmos dhe të pamundurën që...

Fshehu provat për vrasjen e “Ramanit”, ky është shefi i krimeve të Lezhës

Leonard Palushi, shefi i krimeve në Komisariatin e Lezhës  është vënë sot në pranga në kaudër të operacionit të ndërmarrë nga Prokuroria e Posaçme...

Zbulohet kush ekzekutoi vëllain e Talo Çelës (EMRI)

Besjan Xhixha është autori i vrasjes së vëllait të Talo Celës, Bujar Çela. Xhixha aktualisht ndodhet në burg për atentatin ndaj dy vëllezërve Haxhia...