KATEGORI

Sjellja e mot motit

OSHEE bën gati kërkesën për rritje të çmimit të energjisë elektrike

Operatori i Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike dhe Operatori i Sistemit të Transmetimit kanë njoftuar Entin Rregullator të Energjisë që do të depozitojnë...

Bisedë me meshtarin Dom Gasper Gurakuqin për Sapën dhe thrakasit

Shum kush nder né ká mendue deri më sot se fjala Sapë këtu nuk âsht tjetër veç fjala Shat e nderlikueme prej të huejve...

Pëllumbi pellazg në kulturën e Vinçës

shkruan Fahri Xharra Garat me pëllumba janë një traditë e jona mijëra vjeçare. Që pëllumbat garues të ngjiten lartë në qiell (800-1500m) duhen patur kushtet...

Kush ishte Shën Klementi i Ohrit? (4)

shkruan Fahri Xharra Si e shihni në foton e mësipëme, kështu dukej shkrimi Yllirik i Shën Jeronimit, nga i cili u frymëzua Kirili dhe Metodi,...

Kisha ruse dhe ortodoksia bullgare (3)

Shkruan Fahri Xharra (Deri me ardhjën ose pushtimin e Bullgarisë nga otomanët 1386, Bullgarinë ortodokse e udhëheqnin carët e ndryshëm (njëri pas tjetrit) me origjinë...

Pse bullgarët turq e krijuan Bullgarinë? (2)

shkruan Fahri Xharra A kishte apo jo serbë në tokat tona? Kur u shfaq feja orthodokse këndej pari? Do të mundohem të shpjegoj me anën...

Si u krijua Bullgaria nga bullgarët turq?

Asparuh was ruler of a Bulgar tribe in the second half of the 7th century and is credited with establishment of the First Bulgarian...

Të tana gra – Tanagra

shkruan Fahri Xharra “Duke shkuar prej Tebës në Argos, thotë Straboni, në krahun e majtë është Tanagra dhe pranë rrugës, në të djathtë është Hyria.”...

Bjeshkët e Namuna quheshin Bjeshkët Trojane?

Shkruan: Fahri Xharra E bëra këtë pyetje, sepse shënimet janë të pakta ose s’ka asgjë të shkruar nga shqiptarët për këtë fenomen. Çudi, se sa...

Hypatia, bijë e të parëve tanë

Nga Fahri Xharra* Një pasdite tragjike e vitit 415 pas Krishtit, gjersa ishte duke e zhvilluar shkencën në mendjen e saj, ia mësyni masa e...

Lajmet e fundit

Disa zona në Tiranë pa drita/ OSHEE njofton: Dy ditët e ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë

OSHEE ka njoftuar qytetarët se nesër dhe pasnesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve për mirëmbjatjen e kabinave. Sipas njoftimit...

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19. Në gjenet e disa...

Shqipëria regjistron 566 raste të reja me Covid dhe 6 humbje jete

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3677 testime, 566 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete dhe 513 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë...

BE jo në të njëjtën linjë me SHBA? Soreca zbulon nëse do të bashkëpunojë apo jo me Sali Berishën

A do të bashkëpunojë BE dhe ambasadori i saj në Shqipëri, Luigi Soreca me ish-kryeminsitrin Sali Berisha, nëse ai rikthehet në krye të PD? Ambasadori...

“Dhurata” e PD-së për Ramën vetting-u i politikanëve nga SPAK… Mesila Doda: Pse nuk ia varim ujkut mëlçitë në qafë?

Një ide marroke është ajo që propozon Partia Demokratike për vetting-un e politikanëve. Ligjvënësit çdo vit vetëdeklarohen në ILDKPI dhe në rast mospërputhje hetohen,...