KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

Kur grekët flisnin për miqësi të sinqertë Greqi-Shqipëri

Nga Arben Llalla Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë që nga krijimi i këtyre dy shteteve kanë njohur periudha të luftërave të heshtura, të miqësisë së...

Pesha e turizmit: Shqipëria, e 120-a në botë

Këshilli Botëror i Turizmit parashikon rritje edhe për 2016 Shqipëria renditet e 120-ta në botë për madhësinë e sektorit të turizmit në ekonominë e vendit....

Një vrasje dhe një nderim malësorësh: E vërteta e mermerit në helikopterin që (s)’u rrëzua në Shkodër

Pak ditë më parë, nga rrëzimi i një helikopteri të Forcave të Armatosura në liqenin e Shkodrës, ku tragjikisht humbën jetën dy ushtarakë, gjuha...

Der Standard: Shqipëria, histori e vështirë, vend i mrekullueshëm

“Për ta eksploruar Shqipërinë nga Veriu deri në Jug duhen disa javë” Mediat e huaja vijojnë të sjellin në vëmendje të lexuesve...

Ilustrimet e Edit Durham tek “Beteja për Shkodrën”

“Beteja për Shkodrën”, titullohet njëri nga librat e Edit Durham, botuar më 1914, krahas fotove është e mbushur plot me ilustrime që thonë po aq...

Edit Durham, ilustrimet dhe fotot e “Mbretëreshës së Malësorëve”

20 vjet qëndrim mes banorëve të veriut të Shqipërisë e kurorëzuan atë në “Mbretëreshë të Malësorëve”.  Dhe jo më kot. Ajo do të fiksonte...

Roza Haxhiu, legjenda që e la jetën në fushën e blertë

Nga Lajme Sportive Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu, siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen "Kongresi i Lushnjës" më...

Bukuritë mahnitëse të Luginës së Kirit

Në një shqipëri te mbushur me bukuri natyrore. Diku ne veri, spikat një zonë e njohur si Lugina e Kirit. Mes maleve qe tregojnë...

Mars 1994, debatet mes Gramoz Pashkos e Dylber Vrionit për borxhin

Rreziku që i kanosej vendit nga rritja e borxhit në këndvështrimin e autoriteteve të financave në vitet e para të demokracisë në Shqipëri Sa herë...

Giovanni Paramithiotti, çami që themeloi Interin e Milanos

Nga Arben Llalla Giovanni Paramithiotti është Presidenti i parë i skuadrës së Interit të Milanos. Skuadra e futbollit të Interit të Milanos u themelua në...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...