KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

Një shëtitje në Shqipërinë e viteve 1920 (FOTO)

Guida fotografike e pamjeve të qyteteve kryesore shqiptare Nga Shkodra në Sarandë. Fotot e mëposhtme i takojnë periudhës së viteve 20 të shekullit të kaluar....

Rama çlirohet: Dan Klosi na tha “Ik pirdhuni”!

Edi Rama i është rikthyer bisedave të tij mbrëmësore me shkrimtarin dhe shqipëruesin, Ardian Klosi. Në sallën COD të qeverisë Oliver Schmit paraqiti librin “Për...

Katakombet, jeta në Elbasanin e nëndheshëm

Nga Fatos Salliu Elbasani është një qytet me rrjedhë të çuditshme në histori. Ai ka diçka të ngjashme me Romën, Parisin, Odesën. Është  një vend me...

Ana e errët e luftës partizane dhe leksionet e shokut Enver për seksin

Letra e diktatorit për kurvëritë partizane në brigadën e VII-të sulmuese, atje ku kishte plasur vjedhja dhe abuzimi seksual mes shoqeve e shokëve partizanë...

Konica, aty ku kanë mbetur vetëm xhamia dhe tyrbet

Nga Arben Llalla Konica është një qytezë e banuar nga shqiptarë dikur tërësisht, por edhe sot gjen familje greke me origjinë shqiptare. Në vitet 1991,...

17 prill 1991/ Dritëro Agolli rivali i zgjedhur nga PD përballë Kastriot Islamit

Sulmet e PD-së për ish-ministrin e Arsimit, Kastriot Islami, i cili akuzohej se kishte mbyllur shkollat në fillim të vitit 1991. Si e mbrojtën...

The Telegraph: Bota e errët e gjakmarrjes shqiptare

“Historitë që s’duhet të ishin në Shqipërinë moderne ku ka hyrë rrjeti 4G”   Është ana e errët e hakmarrjes së shqiptarëve që buron nga një...

Shëtitje në kohë!

Udhëtim në Sarandë pak ditë para hapjes së sezonit turistik Nga Viron Roboci Qysh prej periudhës së Mesopotamisë së lashtë (Irakut të sotëm) aty ku qyteti...

Kur grekët flisnin për miqësi të sinqertë Greqi-Shqipëri

Nga Arben Llalla Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë që nga krijimi i këtyre dy shteteve kanë njohur periudha të luftërave të heshtura, të miqësisë së...

Baruti çam

Nga Arben Llalla Kristaq Kallogjero-Çami ishte nga fshati Kamarina e Prevezës. Ai ka shërbyer si ushtarak në forcat e Venedikut para se Prevezën ta pushtonte...

Lajmet e fundit

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Qyteti që “prodhoi” koronavirusin shënon zero raste, në Wuhan hapen pa kufizime edhe klubet e natës

Ish-epiqendra e pandemisë COVID-19, nga ku dyshohet se ka ardhur edhe koronavirusi, qyteti kinez Wuhan nuk ka raportuar asnjë rast të ri në 24...

Ikën si legena/ Tifozët “trima” sllavo-maqedonë ia mbathën, kur u afruan shqiptarët (film)

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve,...

Të shtënat me armë zjarri te “Astiri”, ky është 45 vjeçari i plagosur (foto)

Një ngjarje e rëndë ndodhi vetëm disa minuta më parë në zonën e "Astirit" në Tiranë, ku një person mbeti i plagosur me armë...

Shpërthim i fuqishëm në Durrës, qyteti bregdetar “pushtohet” nga tymi

Një shpërthim i kontrolluar ka ndoodhur në ambientet e brendshme të pallatit të Kastratëve në lagjen 17 në Durrës. Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit...