KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

Dosje/ Çami që i vuri “kufirin te thana” grekëve për Jugun: Kërkesa e francezëve për osmanët dhe përballja me Greqinë

Nga Hasan Bello Abedin Pasha u lind në trevën e bukur të Çamërisë, në qytetin e Prevezës në vitin 1846. I ati i tij, Ahmed...

Arrestimi i Lefter Kokës/ Rama: Partia Socialiste nuk është zyrë avokatie e askujt

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë pas arrestimit të Lefter Kokës në lidhje me skandalin inceneratorëve. Komentuesi: Zoti K/Minister. Ne konferencen per...

Sot i arrestuar, si e përdorte dikur Rama, Lefter Kokën për të “joshur” Nasip Naçon

Kryeministri Edi Rama ende nuk ka reaguar për ish-ministrin e tij Lefter Koka. Pavarëissht kësja formula është e njohur. Kush përfundon në pranga kreu...

Kolë Idromeno, çami i Pargës që u përjetësua në Shkodër

Më 12 dhjetor të vitit 1939 u shua artisti i madh Nikolla Idromeno, njeriu i portretit psikologjik, artisti shumëplanësh. Nga Rexhina Biba Nikolla “Kol” Idromeno (Hidhromeno)...

“Më falni shoku Ramiz”, debati me Azem Hajdarin e Arben Imamin dhe reagimet e forta nga salla

Nga Aleksandër Meksi (Pallati i Brigadave 11 dhjetor 1990) Memorie.al /Ramiz Alia hyn i duartrokitur në sallën ku ishte përcaktuar zhvillimi i takimit, i shoqëruar nga ministri...

HEC-et, “peshqeshi” për Zonat e Mbrojtura, banorët humbën ujin dhe turizmin

Banesa e parë në fshatin Melth, një prej fshatrave të Zall-Gjoçajt është e Sali Kolecit. Ai e kishte lumin gati 20 metra larg shtëpisë...

Kontrolli ndaj çamëve

Nga Kastriot Dervishi Nën regjimin internacionalist antikombëtar komunist, shqiptarët nga Çamëria së bashku me shqiptarët nga Kosova ishin ndër kategoritë më të prekura dhe më...

Dosja “Tepër sekret” zbulon tragjedinë e disidentit komunistit: Më futni më mirë brenda

Memorie.al publikon një dosje arkivore voluminoze të nxjerrë nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhen me qindra dokumente...

1949/ Pushkatimi i Mark Shllakut dhe varri i pagjetur i tij

Nga Kastriot Dervishi Rreth viteve 1947-1948, qëndresa antikomuniste në Shkodër shfaqet nëpërmjet krijimit të dy grupeve opozitare: “Përpjekja shqiptare” me Bardhosh Danin kryetar dhe tjetri...

Këngë mesjetare arbërore – “Kostandini i vogëlthi” (film)

Këngë mesjetare arbërore që këndohet edhe sot nga arbëreshët e Italisë së Poshtme dhe nga arbëreshët e prefekturës së Argolidhës në Greqi. Fama e kësaj...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...