KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

In Memoriam Kadrie Kadare

Nga Ilir Nikolla Kadrie Kadare, një intelektuale që arriti gjithçka duke refuzuar ndihmën e mbiemrit Ajo që të gjithë në mjediset e inteligjencies së Tiranës e...

(1899) / Kur paria e Shkodrës i kërkonte Portës së Lartë autorizimin për ndriçimin e liqenit dhe brigjeve të tij me dritë elektrike

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Shkurt 2022 “La Revue d’Orient” ka botuar, me 10 maj1899, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me kërkesën e veçantë...

Pro Armenia (1901)/ Letra e Ismail Qemalit drejtuar redaktorit të “Le Matin”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 04 Shkurt 2022 “Pro Armenia” ka botuar, me 10 tetor 1901, në f.172, një shkrim në lidhje me letrën e Ismail Qemalit...

Thirrja e Ismail Qemal Beut për Europën dhe Francën: “Shpëtoni Kombet e shtypura nga regjimi Hamidian!”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shkurt 2022 “Pro Armenia” ka botuar, me 10 nëntor 1901, në f.186-187, një shkrim në lidhje me thirrjen e Ismail Qemalit...

“Stamboul” 1886: Kur sulltani e fali Abdyl Frashërin

Nga Aurenc Bebja, Francë. “Stamboul” ka botuar, të shtunën e 6 shkurtit 1886, në ballinë, një shkrim në lidhje me faljen e Abdyl Frashërit nga Sulltani, të...

Kur legjenda e futbollit shqiptar Naim Kryeziu, shprehej për rezultatin e derbit Roma-Lacio (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Janar 2022 “L’Unità” ka botuar, të premten e 10 nëntorit 1972, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me mendimin...

The Chicago Tribune (1929) / 50 shqiptarë sjellin nuset e tyre në Shtetet e Bashkuara

“The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 25 marsit 1929, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me udhëtimin e çifteve të sapomartuara...

Proçes-verbali/ Kur “kryqëzohej” ministri i Mbrojtjes Popullore, Kadri Hazbiu

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të...

“Tempo në 1973: Ibrahim Kodra, një jetë për të treguar”

Nga Aurenc Bebja, Francë “Tempo” ka botuar, me 2 dhjetor 1973, në faqen n°85, një shkrim për piktorin e shquar shqiptar Ibrahim Kodrën. Kur Ibrahim Kodra...

Pasaporta e Shqipërisë ndër vite dhe “atentati” me kombësinë gjatë komunizmit: Rreziku që i kanosej vendit pas shembjes së regjimit

Nga Hasan Bello* Në pasaportat shqiptare kanë lënë gjurmë të gjitha regjimet politike të kohës. Kjo duke nisur që nga vitet 20-të shekullit të kaluar,...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...