KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

Hygiea, hyjnesha (perëndesha) pellazge e shëndetit dhe pastërtisë

Shkruan Fahri Xharra Po, si u bë që Hygiea perëndesha pellazge të ishte herë greke e herë romake? Studimet pellazgjike e kanë vlerën e saj,...

Zbulohen varre 2 mijëvjeçare në Tiranë

Varre dy mijëvjeçare janë zbuluar te Mozaiku i Tiranës. Varret janë zbuluar nga gërmimet që nisëm fillimisht për një kanal ujësjellësi. Ishin arkeologë e qytetarë të...

Serena Bucaj, vajza pukjane shpallet “mbretëresha e Bukurisë” në Nju Jork

Një vajzë nga Puka, Serena Bucaj*, është shpallur "Miss New York"-ut duke fituar në konkursin e bukurisë në metropolin më të madh të botës. E...

Thana dhe Vidasi, Hyjni të Panteonit Ilir

Shkruan: Fahri Xharra Shqiptarët kanë një pasuri të madhe mitologjike, por ende të pa studiuar mirë. Tashmë, dihet që figura si zanat, orat, por dhe...

Baton Haxhiu pas Kosovës e do shkatërrimin edhe të Shqipërisë!

Leonardo Di Caprio: “Mos e prek lumin Vjosa!”, kurse Baton Haxhiu: “Kush është Di Caprio?”. Shkruan Fahri Xharra Kanjoni i Lengaricës, monument unik i rrallë në...

Drejtshkrimi i gegnishtes ose gegnishtja e standardizueme

Sapo doli nga shtypi libri me rregullat e drejtshkrimit të gjuhës shqipe në gegnisht, botim cilësor i Fondacionit ALSAR. Është hera e parë që botohet...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

Sandër Prosi i pakeqpërdorur

Nga Mehmet Elezi Sa herë shiheshim, ma përsëriste të njëjtën dëshirë, që nuk iu përmbush kurrë: - Kur do të vijë ajo ditë, që të luaj...

Zalmoxes shqiperorum, dinosauri i emëruar sipas Shqipërisë

Shkruan Fahri Xharra Zalmoxes është një tip dinosauri i zhdukur që është gjetur nga paleontologët në Transilvani (Rumani). Kjo specie e veçantë është klasifikuar nga...

“Si lindi Çështja Çame? Pse fashistët grekë masakruan popullsinë?”/ Dëshmitë e grave: Si na çnderuan zervistët

Nga Raimonda Shundi  Çështja Çame... Si u përdor nga të gjithë? Në këtë material, lexuesi do të ketë mundësinë të prekë shumë nga ngjarjet që tronditën...

Lajmet e fundit

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Zbulohet misteri i satelitëve mbi qiellin shqiptar (film)

Qytetarët e Elbasanit, Korçës, Beratit dhe disa qyteteve të tjera të Shqipërisë mbrëmjen e djeshme ishin më sytë nga qielli, për shkak të disa objekteve...

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...