KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

Këputi qafën xhelati i komunistëve, Aranit Çela. Nuk i hyri gjemb në këmbë. Jetoi aq sa deshi

Mëngjesin e ditës së sotme është ndarë nga jeta ish-kryetari i Gjykatës së Lartë të kohës së komunizmit, Aranit Çela. Çela njihej si “xhelat i...

1938/ Ndryshimi i emrave të fshatrave dhe qyteteve me origjinë të huaj

Nga Kastriot Dervishi Emërtesat e fshatrave apo qyteteve të vendit, janë në pjesën më të madhe të tyre në sllavisht. Për këtë arsye, pas shumë...

Të rënët britanikë: Të vetmit ushtarakë të huaj që shkelën në Shqipëri si liberatorë

Nga Mal Berisha Në mëngjesin e datës 29 tetor 1944, skuadra e Forcave AjroreMbretërore (RAF), Halifax JP 244,148 u nis nga Brindisi me detyrë të posaçme për të dërguar furnizime në kuadër tëOperacioneve Ekzekutive Speciale (SOE) drejt Shqipërisë.Aeroplani do të zbarkonte furnizime në pllajën e maleve të Çermenikës në Shqipëri. Pas pak kohe fluturim lidhja me ekipinnë avion ishte shkëputur. Avioni mori flakë dhe u rrëzua duke marrë...

Një shekull jetë, njihuni me votuesen më vjetër në Kosovë, historia e saj e pazakontë me fejesën që në moshën 1 vjeçare

Njëra nga gratë më të moshuara në Kosovë, siç njihet në Istog Nëna Timë, i është drejtuar qendrës së votimit për të shfrytëzuar të...

Në mërgim prej vitit 1400, pasardhësi i familjes Muzaka rikthehet në Shqipëri (film)

Një nga pasardhësit e familjes Muzaka ka vendosur të kthehet në Shqipëri. Të larguar prej atdheut që prej vitit 1400, Jozef Muzaka rrëfen se...

Kush ia nxori sytë Simonidës?

shkruan Fahri Xharra, Gjakovë Hovi i ekspansionizmit serb, i nxitur nga miti i Kosovës, përfundimisht u ndal nga lufta e armatosur e shqiptarëve dhe ndërhyrja...

Akademikja greke: 8000 shtëpi kishte Athina në vitin 1831, shumica shqiptare (film)

Një video e akademikes greke, Helene Glykatzi-Ahrweiler është bërë virale në rrjetet sociale. Videoja është përhapur gjerësisht, për shkak se Glykatzi-Ahrweiler shprehet se në...

Violina që digjte

Nga Artan Gjyzel Hasani Shumëkush mund të ketë pasur një histori të vjetër me një piano, këngë, penel apo telajo. Ndonjëherë historizë e trishtë dhe...

Prof. Mufaku, kush jeni  ju? Kush ju tha që ne kemi prejardhje arabe?

Shkruan Fahri Xharra Doja edhe unë në kafen e Rrugës së Ngushtë, në Gjakovë, pranë kafes italiane t’i përmblidhja do shkrime, të cilat janë brenga më...

Mars 1997/ Azem Hajdari: Si e harruam të mjerën Çamëri….

“Komitetet e mallkimit kombëtar, ia kanë ngulur një thikë Kosovës, një thikë Çamërisë dhe një thikë shqiptarëve në Maqedoni.” Ishte 30 marsi i vitit 1997....

Lajmet e fundit

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...

Aksident me vdekje në Lushnje, kamioni përplas të moshuarin

Një aksident me pasojë vdekjen e një të moshuari ka ndodhur këtë pasdite në Lushnjë. Policia njofton se rreth orës 19:30, në aksin rrugor Lushnjë–Rrogozhinë,...

Rama vijon me dasmën: Jemi “dhëndër” në tentativë për në BE

Kryeministri Edi Rama vijon me “dasmën  dështuar” të integrimit në BE. Në përvjetorin e Fondacionit Gjerman “Friedrich Ebert” në Shqipëri, Rama foli për procesin...

28-vjeçari humb kontrollin e makinë, aksidenton këmbësorin në aksin Tapizë-Thumanë

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Tapizë – Thumanë. 28-vjeçari me iniciale A.K ka humbur kontrollin e automjetit dhe për pasojë...

8 nxenës pozitiv me Covid, mbyllet plotësisht klasa e 5-të e shkollës në Gjirokastër

Inspektorati Shteteror Shendetesor ne Gjirokaster ka mbyllur klasën e pestë në shkollen 9-vjecare "Avni Rustemi" në Bashkine e Libohoves. Shkak është bërë infektimi e...